Cesty za pivem II. Za Kozlem do Velkých Popovic

06.02.2016

Jeden z originálních typů na cestu za pivem.... Návštěva pivovaru ve Velkých Popovicích, kde jsme absolvovali opravdu originální školu čepování piva. Pojďme ale na začátek.

Byl krásný únorový den, kdy jsme kousek za Prahou navštívili další z pivovarů v letošním roce. Jelikož jsme po příjezdu na prohlídku měli ještě chvilku čas, využili jsme možnosti obídku ve Velkopopovické Kozlovně, která je hned vedle pivovaru a samozřejmě zde můžete ochutnat kompletní sortiment piv a k tomu i výbornou kuchyni.

Posilněni obědem ( a někteří i pivem :) ) jsme se vydali na prohlídku pivovaru s kurzem čepování piva.

Něco málo z historie...

Historie pivovaru sahá až do 14.století, kdy se dochovali i zmínky o vysoké kvalitě piva. Nicméně velké neshody vedly k úpadku až do roku 1870, kdy pivovar koupil František Ringhoffer, který byl bohatým průmyslovým magnátem a starostou pražského Smíchova. Pivovar kompletně přebudoval a v roce 1874 uvařil první várku piva.

Pivovaru se velmi dařilo a produkce ohromně rostla, proto v roce 1900 došlo k druhé významné rekonstrukci. Nicméně poté pivovar zasáhly dvě rány, 1.a 2.světová válka. Po roce 1945 se pivovar stal státním podnikem. I poté se však díky odhodlání zaměstnanců pokračovalo ve vaření piva v původní kvalitě a zachovala se tak originální tradice. V roce 1991 pivovar znovu získal nezávislost a v květnu roku 1992 se stal akciovou společností.

stáčírna
stáčírna

A proč Kozel?

Po první světové válce byla oblast vaření piva v Čechách výrazně konkurenčním prostředím. Zakladatel Kozla Emanuel Ringhoffer si uvědomil, že by se jeho pivovar mohl odlišit přijetím místní tradice silného, tmavého piva známého pod názvem Kozel. Podobu maskota pivovaru vytvořil francouzský malíř, kterého velmi dojalo, s jakou pohostinností ho místní lidé přijali, a z vděku se nabídl, že vytvoří pivovaru emblém. Malíř se nechal inspirovat postavou kozla a vytvořil podobu maskota, která přetrvala téměř celé století. Od té doby se pivu říká Velkopopovický kozel .

Po mnoho generací je maskotem i živý kozel, kterého jsme při prohlídce také navštívili. S velmi příjemnou paní průvodkyní jsme si prohlédli opravdu velkou část pivovaru, ale asi nejoriginálnější byl závěr a to škola čepování piva. Během hodinky jsme dostali velmi zajímavou přednášku o tom, jakými všemi způsoby se pivo vůbec dá natočit a vše jsme si samozřejmě i osobně vyzkoušeli. A co jsme si natočili, to jsme si i vypili. Na závěr každý z nás obdržel " Kozlův výuční list" :)

Po dvou hodinkách se čas pomalu nachýlil ke konci a bylo na čase dopít poslední kapku piva a s pivovarem se rozloučit. Návštěvu moc doporučuji, je to hodně originální typ na výlet a v mém případě i na dárek.