Ostrava- areál Dolní Vítkovice

20.08.2016

Jednu krásnou srpnovou sobotu jsme si udělali výlet vlakem do Ostravy. Chtěla jsem si užít už i cestu, takže jsem zvolila jízdu Pendolínem. Byl to opravdu zážitek.

Ostrava předčila má očekávání. Ani nevím proč, ale tohle město jsem měla " zaškatulkované" ( snad tímto nikoho neurazím) jako špinavé město, kde nenajdu moc zajímavého. Nicméně opak je pravdou. Naším cílem byla hlavně návštěva areálu Dolních Vítkovic a Bolt Tower.

Je to opravdu zážitek, na který se nezapomíná. V areálu se mezi léty 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. Jednalo se o ojedinělý komplex, který nebyl na žádném jiném místě v Evropě. Na jednom místě se těžilo uhlí, upravovalo se, vyráběl koks a surové železo.

My se vydali na prohlídkový okruh na Bolt Tower. Měli jsme ale před začátkem pohlídky dost času, abychom si areál sami prošli. Myslím, že slova jsou zbytečná, fotky zdaleka také nevystihnou to kouzlo toho místa. Vysoká pec č.1 se nyní proměnila na Bolt Tower a původní plynojem je nyní nádhernou multifunkční aulou.

Přiznám se, že až na vrchol Bolt Tower mě nikdo nedostane. Ale i těsně pod vrcholem byl úchvatný výhled na celé okolí.
Přiznám se, že až na vrchol Bolt Tower mě nikdo nedostane. Ale i těsně pod vrcholem byl úchvatný výhled na celé okolí.
uvnitř pece
uvnitř pece

Jelikož nám hodně vyhládlo, vydali jsme se na obídek do vyhlášené Stodolní.

A pak směr Landek Park. V současnosti je to zábavní park, kde se nachází i hornické muzeum. Najdeme tu i nejstarší uhelný důl na Ostravsku, důl Anselm. Těžilo se zde od roku 1820 do 1991.

Chtěli jsme vyrazit na prohlídku důlního prostředí, kde se svezete i původním důlním vláčkem. Bohužel jsme to časově nezvládli a dorazili asi o 15 minut déle. Takže nám nezbývalo, než si park projít a prohlédnout si venkovní expozici důlní techniky.

Čas se pomalu nachýlil a my se vydali na nádraží a cestu domů. Jsme utahaní, uchození, z vedra doslova " uvaření". Co bych řekla závěrem? Nechci se opakovat, ale Ostrava opravdu překvapila. Bohužel nezbylo moc času na prohlídku historického centra, ale to zas někdy příště.

užitečné informace:

vstupné na okruh A s nástavbou 190,- Kč/ osoba

jízdenka Pedolino Pardubice- Ostrava hl.n. a zpět 410,- Kč / osoba