Maria Alm a okolí, Salzbursko

10.06.2016

Maria Alm am Steinernen Meer se nachází u pohoří Hochkönig v nadmořské výšce něco málo přes 800 m.n.m.. Místo mne naprosto učarovalo a tak už se stalo tradičním cílem ( resp. jedním z cílů) naší letní dovolené. Okolí nabízí mnoho tipů na výlety, že se sem taky rádi budete vracet pořád a pořád. Co ale nejvíce miluji? Když ráno otevřu oči a z okna vidím nádherné štíty hor se sněhem na vrcholcích, otevřu okno a cítím svěží vůni luk, čerstvě posekané trávy a samozřejmě všude přítomné kravičky:)

V okolí je spoustu zajímavých tipů na výlety a níže jich pár naleznete:

 • Jufen ( cca 5km) Přímo z městečka můžete pěšky vyjít nebo lanovkou vyjet na Natrun ( 1 253 m.n.m.), kde se dá obejít nenáročný okruh zpět do Maria Alm. Přímo na konečné stanici lanovky si můžete odpočinout v pohodlných lehátkách s výhledem do krajiny. Po cestě doporučuji navštívit malebný Jufenalm a dát si nějakou z místních dobrot na posilnění. Pokud by se vám ještě nechtělo jít zpět do městečka, můžete si výlet protáhnout až k
 • Lechneralmu ( 1 283 m.n.m., celý okruh přes Jufen má kolem 13 km). Tento alm byl zatím nejstarší, který jsem kdy v Rakousku navštívila. Jestli si dobře pamatuji, tak je starý přes 300 let. A stále nádherný :) Ideální zastávka k občerstvení. Například domácí chléb s domácím máslem a čerstvým podmáslím. Pokud jste spíše masožravci, vyzkoušejte některé z domácích klobásek a spláchněte to výtečným kvasnicovým pivem.
 • Saalfelden ( cca 5 km). Krásné městečko, kde už je více rušno než v Maria Alm. Za procházku rozhodně stojí. Pokud pojedete od Maria Alm a před náměstím se přes most vydáte doleva, dojedete k nádhernému jezírku Ritzensee a u něho stojí zámeček Ritzen. Dnes se tu nachází muzeum. Jezírko se dá obejít příjemnou nenáročnou procházkou.
 • Riemannhaus ( 2 177 m.n.m.) Doporučuji v tomto případě popojet na poslední parkoviště pod kopcem ve výšce 1 152 m.n.m. . Riemannhaus zůstává naším cílem na tento rok, protože naposledy jsme došli pouze ke stanici lanovky pro zásobování ve výšce 1 594 m.n.m. . Připravte se na opravdu vydatné stoupání, kdy při cestě dolů doslova kloužete po štěrku, jak je cesta svažitá. Na tento výšlap si vyčleňte celý den a doporučuji nordwalkingové hole.
 • Kaseregg ( 4,5 km). Krásná vyhlídka s kapličkou 1 049 m.n.m. .
 • Kaprun ( 28 km) Je známé hlavně jako středisko zimních sportů. Avšak i mimo zimu je to krásné město, kde se nudit nebudete. V Kaprunu doporučuji navštívit skvělou bobovou dráhu, garantuji vám, že na ní se 100 % vyřádíte a nebudete chtít skončit :) Velmi příjemné jsou i termály, kde miluji venkovní vyhřívané bazény, včetně bazénu se slanou vodou a výhledem na zasněžený vrchol Kitzsteinhornu ( 3 202 m.n.m.). Příjemná je i procházka ke středověkému hradu, který je dominantou města.
 • Schattberg ( 2 097 m.n.m.). Ze Saalbachu ( 29 km od Maria Alm) vyjedete na kopec lanovkou a tak se vydáte na nádhernou procházku po vrcholcích s nádnerným výhledem do údolí. Nám se v létě stalo to, že dole jsme padali vedrem a nahoře oblékali bundy a byla solidní kosa. Ale to je v Rakousku docela časté :)
 • Zell am See ( 20 km) Malebné lázeňské městečko na břehu jezera. Na jezeře můžete využít půjčovnu loděk nebo se jen tak procházet kolem po kolonádě. Procházka městem vám zabere maximálně dopoledne.
 • údolí Rauris ( 38 km) Nádherné údolí, kde se můžete projít i pralesem. Zaparkujte auto na parkovišti Lenzanger
  a odtud už pokračujete pěšky. Na konci údolí navštivte Filzenalm, kde ochutnejte ty nejlepší domácí klobásky a sýry, které jsem kdy v Rakousku jedla. I chleba je domácí, no prostě dokonalé. Cestou zpět se projděte pralesem, který skýtá nádherné scenérie.
 • Seisenbergklamm, NP Weissbach ( 20 km, směrem na Lofer) Soutěska, kde chodíte po úzkém chodníčku mezi skálami a pod vámi hučí masa vody. V sezóně hodně frekventované.
 • Weisssee ( 57 km z Zell am See směrem na Mittersil a v obci Uttendorf odbočte doleva). Sice je to už trochu dál od Maria Alm, ale na celodenní výlet doporučuji. Navíc oproti jiným místům není toto ještě tak "profláknuté". Auto zaparkujete u nádrže Enzingenboden a odsud už jedete nahoru lanovkou. Mezistanice je u jezera Grünsee, ale to není nijak zajímavé oproti Weissse. My poprvé zvolili cestu lanovkou jen nahoru s tím, že dolů si to sejdeme okolo Grünsee až na parkoviště, ale nestojí to za to. Cesta není nijak zvlášť zajímavá, spíš je to jen kolmá cesta po štěrku dolů, kde to máte co ubrzdit. Doporučuji tedy lanovkou nahoru i dolů. Připravte se na to, že i v červenci na vás nahoře čeká sníh ( alespoň v našem případě tomu tam po dvakrát bylo). Je to kouzelné místo.

Vstupné

 • Seisenbergklamm 4,30 EUR / osoba
 • termály Kaprun v týdnu 19 EUR / osoba na 4 hodiny
 • lanovka Natrun ZDARMA s Hochkönig card
 • bobová dráha Kaprun jedna jízda 11 EUR, balíček 5 jízd 48 EUR / osoba...Stojí za to!!!!!!!!!!
 • lanovka Schattberg XPRESS 19,50 EUR / osoba cesta nahoru a zpět
 • lanovka na Weissse 22 EUR / osoba cesta nahoru a zpět, 2 EURa stojí pes a to i malý v tašce :)) 
 • Tip na ubytování: Penzion Tyrol, český majitel https://www.pensiontyrol.com/
zámeček Ritzen
zámeček Ritzen
Saalfelden
Saalfelden
jezírko u zámku Ritzen
jezírko u zámku Ritzen