Adventní Chiemsee, Německo
" Bavorské moře", jak se jezeru Chiemsee také říká, se nachází nedaleko Salzburgu, ale už na německé straně. Jedná se o jezero ledovcového původu o rozloze necelých 80 km2 a maximální hloubky 74 m. Hlavním cílem většiny turistů je ostrůvek Herreninsel a Fraueninsel.
Prví ze zmiňovaných ostrovů je známý především díky zámku Königsschloss " šíleného" Ludvíka II. Bavorského. Ten měl být dokonalou kopií francouzského Versailles, nicméně se jím nikdy nestal. Zámek totiž nikdy do té podoby nebyl dokončen. Ostrov v překladu znamená pánský ostrov a to díky tomu, že zde byl založen klášter výhradně pro muže. Dnes již nefunkční.
Druhý z ostrovů, Fraueninsel, je zase známý ženským klášterem Frauenwörth. V současné době zde žije okolo 30 řádových sester. V místním klášterním obchůdku můžete nakoupit speciality, které si zde řádové sestry vyrábějí, jako různé likéry a vyhlášený marcipán. I my jeden z likérů ochutnali a můžu jen doporučit.
Na ostrovy se dostanete pouze lodí a vzhledem k tomu, že jsme si pro návštěvu vybrali období adventu, nevyhnuli jsme se doslova davovému šílenství. Na ostrově Fraueninsel se trhy konají pouze první dva adventní víkendy a jsou velmi oblíbené, čemuž odpovídá i počet návštěvníků.
První fronta na loď náš čeká hned při příjezdu do městečka Prien. Cesta odsud trvá necelou půl hodinu a mezizastávka je nejprve na ostrově Herreninsel. Poté loď pokračuje dále k našemu cíli, ostrov Fraueninsel. Ihned u mola začínají nádherné trhy, kde můžete nakoupit vánoční ozdoby ruční výroby, pletené výrobky a samozřejmě také ochutnat spoustu dobrot. Pro mě je kdekoliv v Německu a obzvlášť na adventních trzích takovou klasikou currywurst ( grilovaná klobása s kečupem a posypaná kari kořením). To prostě nemůžu vynechat :) . Doporučuji i nákup klasického vánočního pečiva- štóly. Tento druh moučníku pochází z Německa, první zmínka o něm je z roku 1329 a tvar bochníku má připomínat malého Ježíška zabaleného v plenkách. A vzhledem k zimě a dešti došlo i na svařáčka :). Ten byl opravdu potřeba a krásně zahřál.
Na ostrůvku naleznete i pár restaurací a pivnici. Nicméně hlavní dominantou je již zmiňovaný dosud fungující klášter benediktinek. Významnou osobností je abatyše Irmgarda, která bývá někdy označována jako druhá zakladatelka kláštera. Jejím úkolem bylo v roce 857 klášter obnovit a rozšířit. V klášteře se nachází i její ostatky a stala se jeho patronkou. Náš čas na ostrově se pomalu, ale jistě nachýlil ke konci a nás čekala neskutečná fronta na loď zpět do městečka Prien. V našem případě čekání obnášelo stání víc jak hodinu na molu u jezera v dešti, větru a zimě. Po příjezdu lodi jsme se všichni, na které se dostalo, doslova " namačkali" do lodi a za půl hodinky jsme byli zpět v městečku Prien. Tam jsme vyzkoušeli místní atrakci a to parní vláček do centra. Cesta trvá cca 8 minut a je dlouhá kolem 2 km. V centru jsme navštívili ještě malý vánoční trh a pak už nastal čas odjezdu. Po celé dni v dešti, zimě a namačkaná v davu turistů i tak musím říct, že to za ten zážitek stojí. Je to opravdu jedinečné místo, které má neopakovatelnou atmosféru. Příště bude mým cílem návštěva ostrova Herreninsel, který už jsme vzhledem k času nestíhali.
Motto tohoto výletu: déšť, vítr, zima....nic mi zážitky prostě nezkazí, aneb žijeme jen jednou :)
Kolik co stálo?
Kombinovaná vstupenka na loď a parní vláček 8,70 EURO ( pro skupinu)