Athény, město bohů

02.03.2016

Ještě nikdy jsem nebyla v Řecku, tak když jsem jednoho dne objevila skvělou nabídku na akční letenky na dva dny do Athén, neváhala jsem ani minutu. Odlétali jsme brzo ráno, takže jsme hned první den měli celý na procházku po městě.

Z letiště ihned naproti terminálu na odlety jsme nastoupili do metra ( jízdné 18 EUR/ 2 osoby), kterým jsme za cca 40 minut dojeli do centra na náměstí Syntagma. Odtamtud to bylo už jen pár krůčků do našeho hotelu v malebné čtvrti Pláka.

náš hotel v malebné uličce Pláky
náš hotel v malebné uličce Pláky

Po ubytování jsme procházkou od hotelu došli k Akropoli, kde se na vrcholku nachází poklad Athén- Parthenón, Erechtheoin, Ódeion Héroda Attika. Po zaplacení vstupného nás čekal parádní výšlap ke vchodu, Beulého bráně ze 3.stolení. Z vrcholu se nám naskytl úchvatný pohled na město a také nás čekaly davy turistů, dychtících po krásných fotkách a prohlédnutí dominanty města, stejně jako my.

V současné době se památky intenzivně opravují, takže počítejte, že vám focení budou kazit jeřáby a lešení. Nicméně i tak má místo své nepopsatelné kouzlo. Historie osídlení Akropole sahá už do neolitu, kdy byla kultovním místem. Na jejím vrcholu stál chrám zasvěcený patronce města, Athéně. Stavby prošly mnoha úpravami, největší rána přišla v době bojů s Peršany, kdy byla většina budov zničena. Cestou z Akropole jsme ještě navštívili muzeum, které se nachází nedaleko.

Den jsme zakončili v příjemné taverně, kde jsem ochutnala řeckou musaku, sýr feta s naprosto luxusním olivovým olejem a také řecké domácí víno.

Druhý den ráno jsme si vychutnali snídani na střešní terase hotelu s výhledem na Akropoli a město. Poté jsme pokračovali v poznávání. Náš cíl byla řecká a římská agora. Ta sloužila jako shromaždiště lidí, politické i finanční centrum a také místo pro čilý obchod. Procházka po agoře je velmi příjemná, protože chodíte přímo mezi vykopávkami a při troše fantazie si můžete představovat, jak to tu asi vypadalo. A já mám fantazii hodně bujnou, takže to nebyl problém :)

Stejně úchvatně nás učaroval i Kerameikos, antické pohřebiště z let 3000 př.n.l. až do 6.století n.l. Cestou jsme si prohlédli i úchvatnou Hadriánovu knihovnu, která byla ve starověku nejnákladnější budovou postavenou kolem roku 132 n.l. V zahradě jsme spatřili pozůstatky kostela Megali Panaja, který je pokládaný za nejstarší křesťanský svatostánek v Athénách vůbec, včetně pozůstatků mozaikové podlahy. Dále nás čekal výšlap na Fillopappův pahorek, odkud se nám naskytl nádherný výhled na celé Athény, včetně Akropole přímo naproti a výhledem na přístav Pireus v dálce.

výhled z Filopappova pahorku
výhled z Filopappova pahorku
výhled z Filopappova pahorku
výhled z Filopappova pahorku

Náš čas pomalu vypršel a bylo na čase vyzvednout kufry na hotelu a malebnými uličkami se vydat zpět na náměstí Syntagma. Tam jsme ještě měli možnost vidět výměnu stráží u budovy Parlamentu. Pro Řeky je stejně zajímavá, jako pro nás výměna stáží na Pražském hradě. Prohlédli jsme si i přilehlou národní zahradu, která je obrovskou oázou klidu nedaleko hlučného centra. Po malém občerstvení v útulném bistru jsme ale museli vyrazit na metro, které nás odvezlo zpět na letiště.

Za návštěvu Athén jsem velmi vděčná. Čas jsme maximálně využili a vše si, jako vždy, na 110 % užili :) Pro milovnici historie a památek, jako jsem já, to byl ráj na zemi ........

Kolik to stálo:

Letenka: 3000,- Kč s ČSA pro 1 osobu včetně zavazadla

Metro z letiště: 18 EUR/ 2 osoby jeden směr se slevou za skupinu, jinak 10 EUR/ osoba

Vstup na Akropoli: 12 EUR

Muzeum Akropole: 5 EUR / osoba

Turecké lázně: 2 EUR/ osoba