Bangkok „město andělů“

01.03.2014

Hlavní město Thajska, kde se snoubí historie a prudká proměna města v asijskou metropoli. Oficiální název města je nejdelší na světě a Thajci ho zkráceně nazývají Krung Thep. Město zaujímá 1 568 km² na východním břehu řeky Mae Nam Chao Phraya ve středním Thajsku a žije zde více než 8 milionů obyvatel, což je 12,6% všech obyvatel země. Přes 14 milionů lidí (22,2%) žijících v okolí metropolitní oblasti Bangkoku, dělá Bangkok světovým velkoměstem.

Během naší dovolené v Thajsku jsme toto " město Měst" nemohli vynechat. Je to město opravdu obrovské, to snad ani na evropské poměry nemá srovnání. První čest jsme měli hned po přistání a poté 10. den naší luxusní dovolené v Thajsku J

Hlavním městem Thajska však nebylo stále. Hlavním centrem bylo původně od roku 1351 království Ayuthaya, které bylo v roce 1797 zničeno a poraženo Barmánci. Krátce potom král Taksin stanovil nové hlavní město Thonburi. Nicméně po jeho smrti v roce 1782 je dynastií Chakri stanoveno nové hlavní město, a to Bangkok. Město zažilo největší rozmach až v 80.letech 20. století, kdy se Bangkok změnil v v metropoli zaplněnou mrakodrapy.

Po příjezdu do města byla naším prvním místem čínská čtvrť. Procházka místním trhem byla opravdu lahůdka, nasajete atmosféru klasického místního trhu se vším možným. Faktem je, že já osobně jsem místy musela dýchat ústy, protože ten různorodý zápach všeho nemyslitelného se prostě v tom parnu nedal dýchat. Nicméně to k místí kultuře patří.

Okouzlující chrám Wat Traimit ( vstupné cca 20 THB) se také nachází v čínské čtvrti. Hlavní zajímavostí chrámu je nepochybně 3 metry vysoká a 5,5 tuny vážící socha Buddhy vyrobená z ryzího zlata. Objevení této sochy byla opravdu náhoda, jelikož byla v sádrovém sarkofágu. Když měla být přemísťována do chrámu cca přes 40 lety, spadla z jeřábu a sarkofág se rozbil.

Další zastávkou byl Wat Pho ( vstupné 50 THB), který je znám především díky největší soše ležícího Buddhy. Socha 46 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká vyobrazuje Buddhův odchod do nirvány, tedy jeho smrt. Socha je ze sádry a na povrchu je pokryta zlatými plátky. Chodidla zdobí nádherná perleťová intarzie. Wat Pho je také národním centrem pro výuku a zachování tradiční thajské medicíny včetně thajské masáže.

Návštěva Wat Phra Kaew ( vstupné 350 THB) a Velkého paláce byla ale asi největším zážitkem. Stejně jako do většiny chrámů v Thajsku, tak i tady se musí dodržovat pravidla oblečení, které zahrnuje ramena a kolena. Pokud tomu tak není, před vstupem do chrámu si můžete zapůjčit za poplatek dlouhé volné látkové kalhoty. Wat Phra Kaew je také známý jako chrám smaragdového Buddhy. Velký palác je bývalým sídlem monarchů. Na návštěvu si vyhraďte dost času, protože se jedná o rozsáhlý komplex.

Nicméně nám moc času nezbývalo, jelikož nás čekala ještě projížďka lodí po řece do úplně jiného Bangkoku :) Dostali jsme se do míst, kde lidé žijí v domcích na vodě a v tu chvíli si připadáte jako v jiném městě. Tohle, že je Bangkok plný mrakodrapů a rychle se rozvíjející? Bohužel ano a to je i důvod toho, že tyto domky z velké části již chátrají. Jelikož jsou neprodejné, tak se už buď rozpadají, a nebo jsou ještě v " použitelném " stavu a obývány místními. Na řece jsme ještě z loďky nakrmili rybky ( Pangase) a pak frčeli na něco dobrého k snědku, protože už nám parádně vyhládlo. No a když už jsme na té řece, tak proč nepoobědvat stylově? Na vodě. S výhledem jak na historické paláce, tak i na změť mrakodrapů.

Bangkok opravdu předčí představy Evropana o velkém městě. Tohle město je obří. Bohužel mi na návštěvu měli jen jeden den, což je málo. Tudíž nám z toho vyplývá co?????? ANO, opět se brzo vrátíme :)