přístav Bari, jižní Itálie

26.10.2017
přístav
přístav

Bari, překrásný přístav ve stejnojmenné provincii v regionu Apulie, jsem navštívila letos v říjnu. Je druhým největším městem jižní Itálie, hned po Neapoli. V současné době zde žije kolem 400 000 obyvatel a se svým historickým centrem má opravdu nezapomenutelnou atmosféru. 

Doprava 

Pro svou návštěvu jsem si vybrala měsíc říjen a měla jsem štěstí na opravdu krásné slunečné dny s příjemnou teplotou kolem 23 stupňů. Z Prahy let trvá kolem 1 hodiny a 30 minut s nízkonákladovou leteckou společností Wizzair, kdy cena letenek je doslova " za hubičku". Z letiště máte pak dvě možnosti, jak se dostat do centra. První je vlak za 5 EUR na osobu a cesta trvá asi 40 minut. My ale zvolili cestu autobusovou linkou č. 16, která má stanoviště vlevo od východu z příletové haly. Cena za osobu je 1 EURO a cesta trvá jen o něco déle, asi 50-60 minut, dle hustoty dopravy. Obě varianty dopravy končí na centrálním vlakovém nádraží Stazione Centrale na Piazza Aldo Moro.

Ubytování

Pro pobyt na Bari jsem zvolila ubytování u historického centra v příjemném rodinném hotýlku Dolci Notti  ( via Abate Gimma), které nabízí pokoje s vlastní koupelnou, což je moje jediná podmínka na cestách. Navíc lahodné snídaně s čerstvými croissanty a kávou. Co víc si přát. Velmi milá mladá paní domácí Ilarya vám v angličtině mile ráda vše vysvětlí a poradí. 

Historické centrum

....tvoří změť uliček, kde se snadno trochu ztratíte a kde mnohdy nabudete dojmu, že někomu lezete skoro až do obýváku. Místní jsou zvyklí na tento, poněkud, stísněný prostor a na uličkách posedávají u stolků a hrají karty, suší Orechiete či jen tak klábosí. Na historické budovy narazíte na každém kroku a často se setkáte i se zapadlými kostely, které doslova splývají s okolní zástavbou. Až se budete procházet uličkami, zvedněte hlavu nahoru a všímejte si krásy budov, které pamatují ještě dávnou historii a které dodnes, s pár úpravami, slouží svým obyvatelům jako obydlí. 

Via Venezia
Via Venezia
Castello Svevo
Castello Svevo
uličky Bari
uličky Bari
uličky Bari
uličky Bari
Basilica di San Nicola
Basilica di San Nicola

Basilica di San Nicola vznikla na troskách někdejšího byzantského paláce v letech 1087-1197. V kryptě jsou umístěny ostatky svatého Mikuláše, patrona města. To je důvod, proč se jedná o poutní místo. 

Nedaleko se nachází další významná stavba, katedrála San Sabino z 11.století.

Cattedrale di San Sabino
Cattedrale di San Sabino
Piazza Mercantile s palácem Sedile dei Nobili
Piazza Mercantile s palácem Sedile dei Nobili
jeden z mnoha kostelů uprostřed zástavby
jeden z mnoha kostelů uprostřed zástavby

Znáte Orrechiette?

Pokud je Vaše odpověď ne, tak jste na tom stejně jako jsem byla já. Orechiette jsou typické místní těstoviny, které tu uvidíte na každém kroku, u každého domku, kde je suší přímo na ulici. Až večer zajdete na večeři, ochutnejte je třeba s rajčatovou omáčkou a čerstvou bazalkou a dáte mi za pravdu, že jsou opravdu lahodné. Navíc dělané ručně a s láskou, jak to Italové umí.

No a když už jsme u jídla, tak při toulkách po Bari vám dost vyhládne. Na takovou polední svačinku se rozhodně vydejte do bistra Voglia Matta ( ulice Corso Vittorio Emanuele II.). Seženete tu vynikající čerstvé italské speciality za skvělé ceny, například menu pro 2 včetně pití je za 10 EUR. A lahodné espresso za neuvěřitelných 0,80 EUR, což jsem už hodně dlouho nikde neviděla. 

Na večeři zajděte do restaurace Borgo Antico v zapadlé uličce Strada Palazzo di Cittá nedaleko Piazza Mercantile. Poprvé v životě jsem ochutnala toho nejlepšího tuňáka pod sluncem. Byl tak výborný, že jsme se tu stavili na večeři i další večer, prostě nešlo odolat :)

Bari jsme si užili, jak jinak, na 100%. Je to kouzelné město, které nadchne snad každého. Navíc je skvělým výchozím bodem pro poznávání jižní Itálie. Takže rozhodně jsem tu nebyla naposledy.....


Tipy na závěr

jízdenka BUS 1 EUR/ osoba, zakoupíte v knihkupectví  1.patře letištní haly

letenka se společností Wizzair s odletem z Prahy ................800 - 2 000,- Kč

ubytování Dolci Notti ...............................................3 100,-Kč/ 2 noci pro 2 osoby se snídaní, dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou a WC