Bloudění v Bludných skalách, NP Stolových hor, Polsko

27.09.2015

Jednoho krásného slunečného nedělního rána jsme se sbalili a vyrazili směr Polsko. Konkrétně Bludné skály, které se nachází nedaleko Náchoda, u příjemného lázeňského městečka Kudowa Zdrój.

Po příjezdu do cíle máte možnost zaparkovat na spodním parkovišti a pak se vydat solidním výšlapem ke vchodu do skal, a nebo zvolit variantu ( jako my), že si vyjedete na placené parkoviště ( lze platit v korunách, 150,- Kč) přímo u vchodu do skal. Auta nahoru pouští v 45 minutových intervalech ( vždy 15 minut jedou auta nahoru, dalších 15 minut na projetí celého úseku a 15 minut na auta, co jedou dolů). Vstupné se také dá platit v korunách a vyjde na 60,- Kč na osobu. Okruh samotný vám zabere hodinu. U vchodu mě docela polilo horko, když sem viděla ty davy turistů a pak když jsme asi 10 minut stály v " koloně" na schodech někde u vyhlídky. Bohužel jsme měli tu smůlu, že před námi byl zájezd tří autobusů. Nicméně jsme si počkali a nechali všechny poodejít a zbytek cesty si už v rámci možností užili.

Samotné skalní pískovcové městečko leží v nadmořské výšce 852 m. n. m. a nachází se na západní části stolové plošiny Skalniaku. Celková plocha je 21 hektarů. Rozsedliny jsou hluboké až 11 metrů. Bludiště, které ve skalách je, je opravdu místi hodně natěsno. Projít některou z chodeb s batohem na zádech, fotoaparátem na krku a ještě mít na vodítku pejska, to byl opravdu výkon J . Některé průlezy nebyly jen úzké, ale navíc i nízké. Takže o lehký sportovní výkon nebyla nouze.

Skály jsou jiné, než jak jsme zvyklí u nás. Jsou nižší a placatější, jako by připomínaly hříbky v lese. Nicméně pro milovníky fotografování nabízí různá zákoutí možnosti nádherných snímků. Cesta vede po dřevěném chodníčku, ale dá se z cesty odbočit i do postraních chodeb a obdivovat nádherné scenérie. Krásným labyrintem jsme se dostali až k východu, kde jsme sešli k parkovišti 10minutovou procházkou.

Cestou zpět nás čekala ještě krátká zastávka v lázeňském městečku Kudowa Zdrój, kde nás opravdu doslova uchvátil nádherný rozlehlý park a typická lázeňská architektura.

Výlet se nám vydařil, nicméně za sebe doporučuji nejezdit o víkendu. Jedná se o hodně navštěvovanou lokalitu a mačkat se ve skalách v davu turistů není zrovna můj šálek kávy.