Bolzano a okolí, Itálie

26.04.2024

.....skoro by se mi chtělo napsat, že to byl výlet, kdy mi snad poprvé téměř nic nevyšlo dle představ a plánu.

Tak začnu od začátku. Už dlouho bylo mým cílem jedno krásné jezero ( ona je to vlastně přehrada) v Itálii u hranice s Rakouskem a Švýcarskem. Oním jezerem je Lago di Resia. Proto na letošní velikonoční svátky bylo jasno, kam vyrazíme. Jenže ono jezero bylo kvůli opravě hráze vypuštěné skoro celé, pouze kolem věže kostela bylo trochu vody. Dalším cílem bylo velmi fotogenické jezero Carezza u Bolzana, které bohužel bylo zamrzlé a ony úchvatné výhledy na zasněžené vrcholky hor, které se odrážely na tyrkysové hladině jezera...tak ty se nekonaly. Jezero zamrzlé a ony krásné výhledy vystřídaly dešťové mraky. No nic, ještě pořád zbývala naplánovaná návštěva archeologického muzea v Bolzanu, kde je vystavena mumie světoznámého " ledového muže Ötziho". No ale i to se nekonalo, jelikož v době naší návštěvy vydatně pršelo a u muzea byla fronta dlouhá jak týden. Musím přiznat, že ten den už bych vzteky brečela. Ale na to nebyl čas a hledali jsme alternativní řešení. Byť mě moc mrzí, že nám opravdu počasí nevyšlo a přišli jsme nejen o nádherné výhledy. Protože nám , až na pár světlých momentů ( spíše minut) pořád pršelo, foukalo a byla pořádná zima. 

Ale i tak jsme poznali nádherná místa, ochutnali vynikající jídlo, poznali skvělé lidi a vše si nakonec užili, v rámci možností. 

Lago di Resia

Toto umělé jezero se nachází v západní části Jižního Tyrolska v Itálii, přibližně 3 km jižně od Reschenského průsmyku u hranice s Rakouskem a Švýcarskem. Se svou kapacitou 120 milionů metrů krychlových je největší vodní plochou v provincii. Svou rozlohou 6,6 km² je také největším jezerem v Alpách ležícím v nadmořské výšce nad 1000 m n.m..  Jezero je proslulé díky vyčnívající věži zatopeného kostela ze 14. století.  

Přehrada vznikla propojením dvou přírodních jezer, Reschensee a Mittersee a zatopením několik vesnic, včetně obce Graun a její části Reschen. V dubnu 1940 zahájeny práce na stavbě přehrady, ale vzhledem k válečnému a domácímu odboji nebyla dokončena až do července 1950. Bylo zatopeno celkem 163 domů a 523 ha obdělávané půdy. Ona věž kostela je posledním němým pozůstatkem dřívější obce.


Vodopád Partschins ( Castata di Parcines)

Kousek nad obcí Parcines, nedaleko Merana,  se nachází tento 100 metrů vysoký vodopád, který je od roku 2005 přírodní památkou. 


hrad Runkelstein ( Castel Roncolo)

Hrad ze 13.století se nachází přibližně 2 km od Bolzana na strmé skále nad řekou Talvera. Proslulý je zejména nejlépe dochovanými freskami s tanečními, loveckými a dalšími výjevy ze 13.a 14.století. Jedná se o nejlépe dochované nástěnné malby se světskými motivy v Evropě. 

Vstupné je 10 EUR a na prohlídku, kterou si jdeme sami svým tempem, můžete vzít i své čtyřnohé parťáky :) Aktuální informace si ověřit na stránkách hradu.


město Bolzano

Město, ležící na soutoku řek Adiže, Talvera a Isarco na okraji Dolomit, je správním centrem autonomní provincie Bolzano. Původně zde stávala římská osada Pons Drusi, která se později stala městem s latinským názvem Bauzanum. Roku 1363 bylo Bolzano spolu s celým Tirolskem  anektováno Rakouskem a tím začal ekonomický vzestup této oblasti. Na začátku 19.století bylo připojeno k Bavorsku a roku 1918 se spolu s okolním krajem stalo součástí Italského království. 

Střed města je na náměstí Piazza Walther. V jihozápadní části náměstí stojí gotický Dóm ( Duomo di Santa Marie Assunta) vystavěný v průběhu 13. až 15. století. 65 metrů vysoká zvonice pochází z 16.století. Pár desítek metrů západně, na Piazza Domenicani, je gotický dominikánský kostel z roku 1270 s kaplí sv. Jana, kde jsou vzácné fresky Giottových žáků z roku 1340. Severovýchodně od hlavního náměstí Piazza Walther leží Rathausplatz (Piazza del Municipio), menší náměstí s radnicí z roku 1907. Měšťanské domy na náměstí jsou upraveny v rokokovém slohu. Západně od náměstí vede Via dei Portici (Laubengasse). Tato ulice je živá pěší zóna s měšťanskými domy ze 17. století s řadou obchodů, restaurací a kaváren. 

Jedním z významných turistických cílů je místní Archeologické muzeum ( Museo Archeologico), které se nachází nedaleko náměstí Piazza delle Erbe v ulici Museo. Jeho hlavní atrakcí, které je věnována většina expozice, je 5000 let starý " ledový muž Ötzi", jehož tělo bylo nalezeno v roce 1991 na tajícím ledovci v Ötztalských Alpách. Předměty nalezené spolu s ním a model muže v životní velikosti ukazující pravděpodobnou podobu pravěkého muže, si můžete v muzeu prohlédnout. 

Doporučuji si předem na webových stránkách udělat rezervaci vstupenek. Vyhnete se velkému náporu turistů. My to štěstí neměli, ale příště budeme moudřejší :) Do muzea můžete vzít i svého pejska, pokud lze nést v ruce nebo v tašce.


Byť nám počasí nevyšlo, tak jsme to tu moc užili. Je tu tolik možností na výlety, že ani dva týdny by na to nestačily. Pokud v rámci ubytování budete mít i Südtirol GUEST PASS kartu, získáte navíc zdarma vstup na spoustu památek, lanovek a mnoho jiného v okolí. 

Já vám dám jeden ověřený tip na ubytování, kde se nám moc líbilo. Místní farma uprostřed jabloňových sadů, kde kolem běhají slepice, kachny, chovají si vlastní včely a vyrábějí spoustu produktů, které si zde můžete zakoupit a také ochutnat v místní restauraci. Už se nemůžeme dočkat, až se sem vrátíte. Ubytovat se můžete s pejskem a i děti tu najdou své vyžití. 

Winklerhof , familie Forcher