Borecké skály, Liberecký kraj

31.03.2019

Přírodní památka Borecké skály se nachází v Libereckém kraji nedaleko hradu Trosky a Hrubé Skály, v těsné blízkosti CHKO Český ráj. Přírodní památkou byly vyhlášeny v roce 1985 a celé území má rozlohu necelých 30 ha. Nepatří mezi hojně navštěvovaná místa jako třeba Prachovské skály, Trosky nebo Hruboskalsko ( v době naší návštěvy jsme potkali pouze 2 cyklisty), ale určitě stojí za návštěvu. 

pohled z Čechovy vyhlídky
pohled z Čechovy vyhlídky

Trasa vede po modré značce, ale borovým lesem si chodíte vyšlapanými cestičkami na jednotlivé vyhlídky, které nejsou nijak značené. Jediná značená je nejznámější Čechova vyhlídka, odkud máte hrad Trosky doslova jako na dlani. 

Mezi známé útvary patří  Želva nebo Kniha, tu jsme ale neobjevili. Na konci trasy je nádherná louka, kterou jsme využili k malému zastavení a pokochali jsme se nádherným výhledem. Pokud sejdete lesní cestou dolů, dojdete k tzv. Borecké kaskádě. Jedná se o soustavu mokřadů a lesních tůní.

Celá trasa je nenáročná a opravdu nečekejte vysoké skály jako jsou např. Prachovské nebo na Hrubé Skále. Ale tím, že tu je minimum turistů a nádherná příroda, tak určitě ten čas za to stojí :)

Rada na závěr

Vstup do skal doporučuji z obce Rovensko pod Troskami. Dojedete až na konec obce ( ulicí Riegrova stále rovně, doporučuji si ale zapnout navigaci), kde se auto dá zaparkovat u pole ( je tu lavička a výhled na hrad Trosky, takže to neminete) a odtud již vyrazit po modře značené cestě. Dá se jít i z obce Borek, ale tuto trasu za sebe nedoporučuji.