Český Krumlov...tak trochu jinak

11.09.2019

Kdo by neznal Český Krumlov. Perlu na řece Vltavě, zapsanou se svým překrásným historickým centrem na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. První zmínka o městě je z roku 1309 a jeho historie je spjata s několika významnými šlechtickými rody jako Rožmberkové, Eggenberkové nebo Schwarzenberkové. Dominanta města v podobě mohutného hradu a zámku, spolu s malebnými uličkami v centru města, vás doslova uchvátí. Víte ale,že krásy města se dají poznávat i trochu netradičně, než jako většina turistů? Tady je několik mnou vyzkoušených tipů.

Jako první bych zmínila vyhlídkovou plavbu na voru.


Originální způsob, jak si prohlédnout město bosou nohou a přesto z vody. Se skvělým výkladem a ještě výborným vodáckým nápojem k tomu. Vyplouvá se z přístaviště Parkán a končí se u pivovaru po zhruba hodině plavby. Projížďky na voru můžete absolvovat kromě pravidelných, tak i večerní a nebo se snídaní. Bližší informace naleznete zde

Pokud patříte mezi příznivce vodních sportů, zvolit můžete i stále oblíbenější paddleboard. Půjčovna se nachází přímo u řeky Vltavy, hned vedle parkoviště P3. Pokud jste úplní nováčci, samozřejmostí je i proškolení. Zaručuji Vám skvělý a nevšední zážitek, spojený s poznáváním historických krás a úžasných výhledů na město z vodní hladiny.

Další zajímavostí je noční prohlídka města s průvodkyněmi v dobových kostýmech. Při zhruba hodinové procházce se dozvíte informace o historii města a o stavebním vývoji. Navíc vyprávění pověstí při světle loučí a toulky potemnělými uličkami města jsou opravdu dechberoucí. Víte třeba, že i Krumlov má svou Bílou paní? 

Chcete si odnést na památku originální fotku v dobovém kostýmu z počátku 20.století? Zajděte do muzea Fotoateliér Seidl. Muzeum vzniklo v roce 2008 na památku fotografa Josefa Seidla a jeho syna Františka.  Mnoho z nás zná určitě staré fotografie dnes už zaniklých míst na Šumavě a právě tyto jsou z rukou již uvedených pánů Seidlových. Jejich fotografie zachycují každodenní život obyčejných lidí v pohraničí a výjimkou nejsou ani panoramatické fotografie. V tomto autentickém ateliéru se seznámíte s jejich osudem a zažijete neopakovatelnou atmosféru počátku 20. století. 


Kdo navštíví Krumlov, tak určitě nesmí vynechat prohlídku hradu a zámku. Věděli jste, že se jedná o druhý největší hradní komplex u nás, hned po Pražském hradu? Že má celkem 5 nádvoří a v jeho zahradách se nachází unikátní otáčivé hlediště? Navíc ze zámecké věže je překrásný výhled na město. Na prohlídku celého komplexu si vyčleňte dostatek času. Ten my už bohužel neměli, takže se sem určitě vypravíme znovu.

Až zatoužíte po odpočinku od davů turistů, vydejte se do městského parku, který je jen kousek přes most od rušného centra v tzv. Jižním meandru. V době naší návštěvy tu bylo minimum lidí a je to opravdu doslova balzám na nervy. Když se projdete kousek za park, můžete navštívit malebný domeček umístěný v Růžové zahradě, který sloužil jako zahradní ateliér kontroverzního světoznámého malíře Egona Schieleho. Ten zde pobýval v roce 1911. V současné době tu během letních měsíců vystavují svá díla umělci z celého světa. 


Kousek od Růžové zahrady dojdete k dalšímu unikátu města, k synagoze. Byla postavena v roce 1909 a přibližuje historii židovské komunity v Českém Krumlově. Přečkala válečné útrapy, kdy mimo jiné sloužila například jako skladiště. Po citlivé kompletní rekonstrukci v 2012 jí byla navrácena současná podoba. 

Co dodat na závěr? Snad jen to, že tohle byl pouze nepatrný výčet zajímavostí, které toto překrásné město nabízí. Ani my zdaleka nestihli všechno, ale o důvod víc se sem vrátit. A to my rozhodně máme v plánu :)

Tento článek vznikl v rámci projektu Vltava etapa 1 a díky organizaci Český Krumlov Tourism a Jihočeské centrále cestovního ruchu.


Může se hodit