Cesty za pivem I. Do Plzně a do podzemí

09.01.2016

Jednu krásnou lednovou sobotu se vydáváme do Plzně a naším cílem není nic jiného než pivovar Prazdroj. Byl to dárek pro mého přítele a taťku a já se přidala jako " nutný" doprovod :)

Nicméně naše kroky vedou nejprve do historického podzemí Plzně. Auto parkujeme přímo u pivovaru a odtamtud se vydáváme cca 700 metrů dlouhou procházkou do centra k pivovarskému muzeu, kde je i vstup do historického podzemí. Prohlídka nám zabere hodinku, vyfásneme slušivé helmy a vyrážíme do podzemí. Labyrint chodeb je opravdu velký, prohlídka zahrnuje pouze cca 800 m.

Poznáváme, jak se zde dříve žilo, co vše se ve zdejších studních a podzemí našlo za historické nálezy. Podzemí se hodně využívalo především v období válek, kdy se zde lidé schovávali do bezpečí a společně žili a zároveň zde měli i slad potravin a hlavně důležitý zdroj vody. Návštěvu rozhodně doporučuji.

Nicméně my se musíme pomalu přemístit zpět do pivovaru, kde nám začíná více jak 100 minutová prohlídka. Historie vaření piva v Plzni začíná v roce 1295, kdy kníže Václav II. uděluje právo várečné 260 měšťanům. V roce 1501 je poprvé zmíněn městský pivovar, avšak kvalita piva byla velmi kolísavá a proto bylo v roce 1839 rozhodnuto o výstavbě nového měšťanského pivovaru. Prvním sládkem se stal Josef Groll ( původem z Bavorska), který zavedl unikátní postup vaření, díky kterému pivo získalo věhlas v celém světě a piva plzeňského typu dnes zaujímají více jak 2/3 produkci všech piv.

Při prohlídce vidíme moderní stáčecí linku, historickou a moderní budovu a i sklepení pivovaru.

Náš výlet zakončujeme v restauraci Na Spilce, která se nachází v areálu a jedná se údajně o největší restauraci v ČR s kapacitou 600 hostů. Doporučuji, protože zde čepují všechna místní piva a výběr jídel je k pivu naprosto úžasný. Perfektní obsluha a i přes množství lidí na jídlo nijak dlouho nečekáte.

Do Plzně se určitě ještě vrátím, protože nezbyl čas na prohlídku historického centra, které rozhodně také stojí za návštěvu.