Hohe Tauern, ráj horských salaší…

27.05.2014

Vychutnejte si toulky po almech v malebné horské přírodě pohoří Hohe Tauern. Vaše smysly okouzlí voňavé louky, křišťálově čistá voda horských jezer a potoků a úchvatné pohledy na vrcholy hor. Vysoké Taury tvoří nejmohutnější masív v rakouské části Východních Alp.

V roce 1981 bylo území o celkové rozloze 1834 km² vyhlášeno za Národní park Hohe Tauern. Území parku zasahuje do několika masivů. V Rakousku bývá tato oblast také nazývána " rájem almů". Najdete jich zde hned kolem 40 a můžete si vybrat dle libosti...strávit čas v almu v podobě dřevěné chatrče bez proudu a tekoucí vody, a nebo také v almu se všemi vymoženostmi ( s obsluhou, krbem či saunou)....vše záleží na Vaší náročnosti a peněžence.

Alm v doslovném překladu znamená horská pastvina, ale můžete si pod tím také představit malebné salaše vysoko v horách. V nadmořských výškách okolo 1 500 - 2 000 m.n.m. si tak můžete vychutnat kouzlo hor sami v přírodě a nebo zavítat na ochutnávku místních specialit neboli jak místní nazývají, tzv. brettjause (svačinku na prkénku). Obsluha je vždy velmi přátelská a pohostinná, takže si přijdete jako doma. V každém almu vám nabídnou ochutnávku specialit z vlastní výroby. Téměř vždy to bude čerstvé salašnické máslo a čerstvě upečený chléb, tzn. butterbrot. Oblíbené jsou i sýry, které vám naservírují v různých podobách, ať už s chlebem ( Käsebrot), a nebo nakrájený se zálivkou z octa a olivového oleje. K tomu samozřejmě opět nesmí chybět čerstvý chléb. Další místní specialitou je i špek a jelení klobásky, nejčastěji podávané na dřevěném prkénku s čerstvě nastrouhaným křenem ( pro slabší povahy doporučuji ochutnávat pomalu, je opravdu velmi ostrý :) ), hořčicí a nakládanou paprikou. To vše nakonec můžete " spláchnout" vychlazeným kvasnicovým pivem, a nebo čerstvým, nijak neupravovaným plnotučným mlékem. V nabídce se najdou i místní pálenky, neboli schnapsy.

Na většině salaší si můžete také místní speciality nakoupit sebou domů.

Neopakovatelné kouzlo almů umocňuje i skutečnost, že si vychutnáváte výhled do nádherné krajiny. Vzhledem k tomu, že cesta k mnohým z nich je opravdu pro zdatné turisty, takové občerstvení přijde vhod.

Sama jsem měla možnost několik zajímavých almů při svých cestách po Rakousku navštívit a je pravda, že tu atmosféru nezažijete nikde jinde, v žádné restauraci ani hospůdce.

Pro mne dosud nejzajímavější byl výstup k Lechneralmu. Nachází se ve výšce okolo 1 550 m.n.m. ,nedaleko Maria Alm ( 802 m.n.m) u Saalfeldnu. Cestou k němu překonáte docela náročné převýšení, ale stojí to za to. Při prvním pohledu na salaš si řekne, že je to asi hodně stará chatrč. Až teprve potom, co mi majitelka oznámila, že místní alm je starý 300 let, nestačila jsem se divit. Říkáte si, jak mohla budova ze dřeva, bez proudu a vody vydržet v této výšce a za daných klimatických podmínek tak dlouho??? Inu, vše je možné. Po nahlédnutí do interiéru salaše jsem měla rázem pocit, jako bych se přenesla do 18. století. Všude byl cítit kouř, který se usadil na stěnách, jelikož se zde topí pouze dřevem, nádherný byl i ručně vyřezávaný nábytek. Nešlo odolat tomu se do této nádherné staré salaše pohodlně usadit a ochutnat nějakou tu místní specialitku.

Mezi další salaše, které mne zaujaly, patří i jedna nedaleko Ferleitnu u Grosscloknerhochalpenstrasse ve výšce okolo 1 700 m.n.m., směrem na Hochalm. Avšak připravte se na to, že k němu vede cesta opravdu dosti strmá a v deštivém počasí značně "kluzká", jelikož není využívána jen lidmi, ale i všudypřítomnými krávami. Každopádně i to má své kouzlo, jen je třeba s tím počítat. Po náročném výstupu Vás již u dveří nejspíše bude vítat majitel ve svém stylovém oblečení a patrně Vám ihned po vstupu nabídne k ochutnávce jeden ze svých domácích " šnapsů". Poté, co jich pár ochutnáte, neodoláte jeho vlastnoručně vyráběným sýrům a jelením klobáskám. Jen pozor na to, že to co jste zdárně vystoupali nahoru, musíte i sejít dolů.

Dalo by se jednoduše říci, že kouzlo horských pastvin a salaší rozhodně nenechá nikoho lhostejným. Velkolepé divadlo přírody, které vás na cestě potká, ať už je to bučení všudypřítomných krav, pískání svišťů, šumění vodopádů a potoků, je rozhodně nezapomenutelným zážitkem.