Jeskyně Postojna a hrad Predjama

18.08.2023
hrad Predjama
hrad Predjama

V jihozápadní části Slovinska, zhruba 50 km od hlavního města Lublaně, se nachází jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších krasových jeskyní Slovinska. Podzemní jeskynní systém je dlouhý necelých 25 km a nachází se ve stejnojmenné obci Postojna. 

V současnosti je přístupných veřejnosti cca 5 km, z toho 3,7 km jedete jeskynním vláčkem. Jeho historie sahá do roku 1872, kdy zde byla vybudována první železnice v podzemí. Už samotná jízda je opravdu zážitek. 

Jeskyni jsme navštívili již několikrát a je to jedním slovem dechberoucí nádhera! Když si uvědomíte, že tenhle podzemní ráj vytvořily kapky vody po milióny let.....

Tady je pár tipů, pokud sem vyrazíte:

Počítejte s tím, že se jedná o turisticky hojně navštěvované místo. Doporučuji si vstupenku koupit online na konkrétní čas, vyhnete se dlouhým frontám u pokladny. Využijte i možnost půjčení audioprůvodce, který je i v češtině. 

A opět za mě platí, vyrazte sem dřív. My s naší tříletou dcerkou jsme měli prohlídku od 10 hodin, to jsme ještě i v pohodě zaparkovali. Počítejte s tím, že vám zážitek zabere asi 90 minut. Pejsky můžete vzít sebou, ale do jeskyně mají vstup zakázán. Můžete však zdarma využít uzamykatelné prostorné kotce. Klíč si vyzvednete na pokladně.

Doporučuji využít kombinované zvýhodněné vstupenky i na nedaleký hrad Predjama. Cena za osobu je 41,90 EUR ( jeskyně Postojna + hrad Predjama), dítě 3 roky cena 2 EUR. Teple se oblečte! Teplota v jeskyni nepřesahuje 10 stupňů.


Hrad Predjama

Nachází se 9 km severozápadně od Postojny. Jedná se o největší jeskynní hrad světa z 12.století. Hrad byl postaven na konci údolí, pod velkým převisem 123 metrů vysoké skály u vstupu do jeskynního systému a tato poloha mu dala také jméno (jama – jeskyně, tedy hrad před jeskyní).

Skládá se ze dvou částí. Vnější část hradu se nachází v tzv. předjeskynní oblasti. Druhá část je ve skále. Hrad si procházíte sami s audioprůvodcem, který je opět i v češtině.  S pejsky je vstup zakázán.