Neapol, město protikladů

08.04.2016

Neapol je hlavním městem stejnojmenné provincie a oficiálně má přes 1,2 milionů obyvatel. My si pro naši návštěvu vybrali duben, kdy je počasí již velmi příjemné a teploty na celodenní výlety přívětivé.

Naším cílem nebyla totiž jen Neapol, ale i výstup na Vesuv a návštěva Pompejí. O tom ale bude samostatný článek.

Let z Prahy trval necelé dvě hodinky. Ihned u letiště jsme nastoupili na autobus- linkou Alibus jsme se za 3 EURa dostali přímo do centra na Piazza Garibaldi, kde jsme měli i ubytování. Výhodou tohoto náměstí je to, že se nachází u centrálního vlakového nádraží, kterým se pak dostaneme i do Ercolana ( dříve Herculaneum) a dále do Pompejí. Zároveň je zde i vstup do metra.

Ihned první den jsme měli po příletu ještě dostatek času, tak naše první kroky vedly malebnými uličkami centrem města. Tady byl můj první šok. Itálii jsem zažila už několikrát, takže chaos na silnicích, neustálé troubení a obouchaná auta ze všech stran jsem čekala. Ale takový bordel v ulicích jsem nezažila ani v Římě. Všude odpadky a téměř za každým rohem to páchlo jak veřejné záchodky. Ale i tak má město své kouzlo co do kultury a památek. Jen se na to člověk musí trochu připravit. Je to opravdu město plné protikladů.

budova archeologického muzea
budova archeologického muzea

Rozhodně jsme nemohli vynechat návštěvu archeologického muzea, kde je vystaveno mnoho artefaktů nalezených například v Pompejích a Ercolanu. Takže já jako milovník památek a historie jsem tady byla ve svém živlu. Nedaleko muzea doporučuji procházku po maličkém náměstí Piazza Belini. Patří mezi jedno z nejoblíbenějších míst pro místní a nachází se zde mnoho útulných kaváren. Navíc uprostřed náměstí jsou vykopávky historických budov, takže místo působí opravdu kouzelně.

Od piazza Garibaldi se směrem na jih dá dojít až k přístavu. Odtud můžete využít lodi na Capri, Ischii anebo Procidu. Nedaleko přístavu se nachází dva hrady, Castel Nuovo a Castel dell Ovo. První z nich je mohutná pevnost z 13. století, kterou založil Karel I. z Anjou. Prohlídka zahrnuje velkou část exteriéru a interiéru hradu. Z balkonu pod věží je nádherný výhled na přístav se sopkou Vesuv v pozadí. 

Druhý zmiňovaný, Castel dell Ovo, se nachází nedaleko Castelu Nuovo a je umístěn na ostrově, který je dnes spojen s pevninou. Nabízí úchvatný pohled na celou Neapol.

castel dell Ovo
castel dell Ovo
castel Nuovo
castel Nuovo
výhled na přístav z Castel Nuovo
výhled na přístav z Castel Nuovo

Další den jsme strávili návštěvou Pompejí, Ercolana a výstupem na Vesuv, ale o tom se dočtete v samostatném článku.

Náš čas se pomalu blížil ke konci a další den v půl páté ráno nás čekal odjezd na hotel. Vzhledem k tomu, že moc nevěřím italské dochvilnosti, tak jsem ještě před odletem využila nabídky rezervace transferu přes internet. Přes holidaytaxis.com jsem si rezervovala taxíka na konkrétní hodinu přímo od hotelu. Jenže jak jsem zjistila, tak jsem zvojtila čas a tak mě nečekalo nic jiného, než po příjezdu do Neapole zvednout telefon a volat do Anglie, aby čas upravili. Vše dopadlo dobře a v den odjezdu na nás před hotelem v půl páté ráno čekal sympatický černoch v obleku, který nás luxusním Mercedesem odvezl až na letiště. No oči nám mohly vypadnout údivem, pač jsme čekali nějaké oprejskané taxi. Byla to velmi příjemná tečka na závěr našeho výletu do Neapole.

Tak možná někdy přístě addio Napoli......

Kolik to stálo?

Letenka se společností EasyJet cca 3 000,- Kč

Hotel Ideal 50 EUR / noc za pokoj se snídaní

Jízdenka na metro 1 EUR / 90 minut

Alibus do censtra 3 EUR / osoba

Castel Nuovo 6 EUR / osoba

transfer přes holidaytaxis.com 42 EUR / celé auto pro dvě osoby

Doporučená restaurace:

La Cantina dei Mille na piazza Garibaldi nabízí široký sortiment mořských ryb a samozřejmě i pizz a těstovin. Navíc se nachází pár kroků od hotelu Ideal.