Neziderské jezero, Burgenland, Rakousko

22.07.2018
maják u jezera, Podersdorf am See
maják u jezera, Podersdorf am See

"Rakouské moře" jsme navštívili první prázdninový týden, kdy naše cesta pokračovala až k maďarskému Balatonu. Sice jsme na poznávání tohoto unikátního jezera měli jen tři dny, ale i tak jsme si to na maximum užili.

Neziderské jezero je spolu s Balatonem v Maďarsku jediným velkým stepním jezerem v Evropě. Vyznačuje se pásem rákosu, který je domovem vzácných ptáků, a také malou hloubkou ( v průměru okolo 1 m, nejhlubší místo má 1,8 m) Se svou rozlohou 315 km² se nachází z velké části v Rakousku a část v Maďarsku. Je součástí národního parku Neusiedler See- Seewinkel, který byl založen roku 1993 s rozlohou 9 064 ha. Národní park se nachází i na Maďarské straně ( Fertő-Hanság).

O unikátnosti jezera svědčí i fakt, že jeho fauna a flóra jsou od roku 2001 zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jako výchozí bod poznávání jsme zvolili kemp v městečku Oggau, 4 km od břehu jezera. Velmi příjemné místo, které rozhodně doporučuji. V ceně pobytu máte zdarma Neusiedler See Karte, se kterou máte slevu na mnoha místech. Vstupy na některé památky jsou s touto kartou zcela zdarma.

Během naší krátké návštěvy jsme se rozhodli jezero objet až na opačnou stranu. Konkrétně do městečka Illmitz, kde můžete navštívit placenou pláž a vykoupat se přímo v jezeře. My jsme tuto možnost nevyužili, a tak jsme udělali malou zastávku v informačním centru na kraji obce, kde se o národním parku dozvíte mnohem více. Součástí centra je i vyhlídka, odkud si oblast můžete prohlédnout z výšky. Oblast východně od Illmitz se nazývá Seewinkel a vyznačuje se výskytem slaných periodicky vysychajících jezírek. Jedním z nich je i Zicklacke nedaleko obce. U jezera jsou na dvou místech vyhlídkové plošiny, odkud je krásný výhled. 

Nejvíce mne uchvátil Podersdorf am See. Po cestě z Illmitzu nelze přehlédnout zdejší dominantu a unikát v podobě starého větrného mlýna z roku 1849. Sice nebyl otevřený veřejnosti, jelikož prohlídky jsou možné pouze po předchozí domluvě, ale i tak stojí za vidění. Větrné mlýny byly v této oblasti dříve hojně využívány. 

V rušném centru města je opět možnost koupání na placené pláži. Procházkou po molu jsme došli k překrásnému majáku, který často vídám na fotografiích jezera. Není se čemu divit, mne to místo uchvátilo. Pokud si tedy odmyslím ty šílené davy turistů za zády.

Cestou z Podersdorfu jsme udělali malou zajížďku k baroknímu zámku Halbturn, který se nachází ve stejnojmenné obci. Po rušném městě je místo s překrásnou zahradou doslova oázou klidu. Byl vystavěn v letech 1701-1711 jako lovecký zámek a v současné době se zde konají různé výstavy nebo koncerty (vstupné je opět zdarma s Neusiedler See Karte).

zámek Halbturn
zámek Halbturn
zámek Halbturn
zámek Halbturn

Doporučuji si udělat i zastávku v Eisenstadtu, který se nechází 18 km od Oggau.
Eisenstadt je hlavním městem rakouské spolkové země Burgenlandu. Není sice městem přímo u jezera, ale už při cestě do Oggau mne zaujala jeho hlavní dominanta, která byla vidět na dálku, a to je zámek Esterházy. Město se stalo sídlem této bohaté maďarské rodiny už v roce 1622.

Tip na ubytování

kemp Oggau- 9,15 EUR/ os.na noc, 2 EUR / pejsek na noc, stanové místo 6,10 EUR/ noc, 0,82 EUR/ teplá sprcha na osobu + ZDARMA Neusiedler See Karte


Co říct na závěr? Snad jen " sbalte batoh a vyražte". Rakousko mám moc ráda a již několik let ho každoročně navštěvuji, ale vždy jsou to hlavně Alpy. Nicméně i tato část mne uchvátila a výhodou je, že můžete v poznávání pokračovat dál...třeba jako my až k Balatonu do Maďarska :)