NP Teide - Masca - Icod de los Vinos, Tenerife

24.04.2017
NP Teide
NP Teide

Ostrov Tenerife je velmi rozmanitý co do podnebných pásů. Jih ostrova je suchý a nijak zalesněný, oproti tomu sever ostrova je plný zeleně. Ostatně i většina místních obyvatel žije na severu. Jih byl obydlen až v 70.letech 20.století, kdy se tu začaly stavět hotely. 

Tenerife tvoří celkem 411 vulkánů a my se najeden z nich, ten nejznámější vyrazili podívat.

Majestátní sopka El Teide ( 3 718 m.n.m.) je největší sopkou na ostrově a zároveň je nejvyšší horou celého Španělska. Národní park kolem vulkánu zabírá 190 km čtverečných a je zařazen na seznam přírodního dědictví UNESCO. Je také jedním z nejoblíbenějších a nejvíce navštěvovaných parků Španělska, čemuž také odpovídá návštěvnost.

My jsme z Puerta vyráželi už ráno, abychom se vyhnuli největšímu návalu turistů. Je zajímavé cestou sledovat, jak se postupně od moře krajina mění. NP Teide působí jako měsíční krajina, kde každý trs zelených rostlin musí bojovat o holý život.

Je zde mnoho tras, kde se můžete projít. My ale vyrazili přímo ke stanici lanovky, která nás během osmi minut vyvezla do výšky 3 555 m.n.m. .Ten výškový rozdíl je opravdu hodně znát. Po výstupu z lanovky jsem po pár metrech funěla jak drezína. Počasí nám přálo ( což na ostrově nebývá pravidlem) a výhled jsme měli doslova dechberoucí!!!!! Byly vidět i protější ostrovy La Palma a La Gomera. Pokud byste chtěli až na samotný vrchol sopky, to už je na speciální povolení, o které se žádá i měsíce dopředu přes internet a je uděleno hrstce vyvolených.

Několik metrů jižně od vrcholu El Teide se nachází neobvyklá geologická formace lávových vrcholků Roques de García, které jsou výsledkem eroze dávných vzestupných proudů magmatu.

Poslední erupce byla v roce 1909, ale sopka v současnosti zatím jen dočasně dřímá.

Naše cesta pokračovala dále, skrz celý národní pak na jih do Los Christianos, kde jsme si dali malou pauzu na koupání na pláži Playa de las Vistas. Poté jsme pokračovali do pohoří Teno na severozápadě ostrova, jehož stáří je více jak 7 miliónů let. Je to úchvatný kout, plný úzkých silniček klikatících se v kopcích. Mnohdy se zde doslova na milimetry vyhýbají auta a autobusy. Cestou jsme viděli i známé Los Gigantes, obří skalní útesy, které jsou ale více zajímavé ze strany od moře.

Horskou cestou jsme dorazili k místu, kterému se přezdívá Machu Picchu Tenerife. Tím místem je Masca.

Masca
Masca
Masca
Masca
místní kostelík
místní kostelík
"náměstí" u kostelíka
"náměstí" u kostelíka


Pokračovali jsme cestou přes Garachico do Icod de los Vinos. Jak už samotný název napovídá, jedná se o oblast známou pěstováním vína ( na Tenerife je celkem pět vinařských oblastí).

Město patří k nejstarším místům na ostrově a bylo založeno španělskými kolonizátory v roce 1501. Důkazem toho jsou dodnes zachované měšťanské palácem, postavené v období mezi 17. a 18. stoletím. Symbolem města je "Drago milenario", neboli tisíciletý Dračinec. Nicméně dle vědeckých průzkumů roste teprve "pouhých" 650 let. 

Říká se, že nápoj z tohoto Drančince je nápojem mládí. No to jsme hned vyzkoušeli v místní prodejně vína, kde jsme absolvovali ochutnávku místních vín a mimo jiné i likéru. Věřím, že po pár panácích " zázračného" likéru bych si mladší hned přišla :) Ochutnali jsme i vyhlášené kozí sýry, které tu mají velkou tradici. Musím uznat, že kozí sýry moc nevyhledávám, ale tady mi opravdu moc chutnaly. Nakoupili jsme si nějaké to místní vínečko, sýry a vyrazili směr Puerto de la Cruz. 

ochutnávka v místním obchůdku
ochutnávka v místním obchůdku

Náš den se pomalu nachýlil ke konci a my se plni zážitků a poznatků vrátili zpět. Navečer jsme ze svého pokoje sledovali majestátný vrchol El Teide s pocitem, že dnes jsme měli tu čest být na jeho vrcholu.

důležité informace a tipy

lanovka na El Teide zpáteční ..... 27 EUR/ osoba

Lanovka vás zaveze do výšky 3 555 m.n.m., maximální doba pobytu na sopce je 1 hodina. Lanovka jede každých cca 8-10 minut.

V Icod de los Vinos ochutnejte i banánové víno. Nikdy bych neřekla, že může být tak lahodné. Sladká vína nevyhledávám, ale tohle je taková delikatesa :)