Kréta, východní část

01.06.2018

Největší řecký ostrov a jeden z největších středozemních ostrovů vůbec se stal mým cílem během krásných květnových dnů. Pokud máte rádi teplo, ale chcete se vyhnout úmorným pařákům, je to ideální období. Ostrov má podlouhlý tvar, kdy na délku dosahuje kolem 250 km a na šířku má v nejužším místě 12 km, a rozmanitou přírodu - vysoké hory, kaňony a úchvatné pláže. Kréta je překrásná a nadchne snad každého...Pro svou první návštěvu jsem si vybrala východní část. Za dobu svého pobytu jsem zdaleka nestihla navštívit všechna zajímavá místa, ale pár zajímavých tipů jsem si připravila.


    • Héraklion

je hlavním a zároveň největším městem celého ostrova. Upřímně není nijak hezký, ale rozhodně to tu žije. Pokud dorazíte do města autobusem na hlavní nádraží, jako výchozí bod pro poznávání zvolte nejprve překrásný benátský přístav, který odjakživa hrál důležitou roli v obchodování s cizími státy.

 Celý přístav střeží impozantní benátská pevnost Koules ( Frourio Koules) z roku 1523. Doporučuji si zaplatit vstupné a prohlédnout si pevnost i zevnitř. Můžete vystoupat i na pár věží odkud je překrásný výhled na celé město. Viditelné jsou i zbylé oblouky tzv. Arsenali, což bývala loděnice z 16. století, kde se stavěly a opravovaly velké lodě. 

zbytky Arsenali v pozadí přístavu
zbytky Arsenali v pozadí přístavu

Od přístavu vede do centra nejdůležitější ulice města, Odos 25 Avgoustou. Většina pamětihodností se nachází na této ulici a na malých náměstích v její blízkosti. Pohodlnou procházkou kolem nesčetně obchodů a kaváren dojdeme k malému náměstí Platia Venizelou, které je jedno z nejživějších ve městě. V jeho středu stojí známá Morosiniho kašna z roku 1628, kterou podpírají čtyři kamenní lvi ze 14. století. Od náměstí nás ulice Odos Dedalou zavede až k Archeologickému muzeu, které rozhodně doporučuji navštívit, ještě než se vydáte objevovat historické krásy ostrova, jako např. Knóssos. Muzeum je bohaté na cenné artefakty a milovníci historie, jako já, jsou tu ve svém živlu.

Historické centrum není nijak velké, ale stojí za návštěvu. Jinak mne Heraklion moc nenadchl.

Kam za dobrým jídlem?

Jednoznačně doporučuji restauraci Paralia na ulici Odos Venizelou, která je u pláže s nádherným výhledem na benátskou pevnost. Restauraci jsem navštívila několikrát a lepší jsem za svůj pobyt na ostrově opravdu nenašla. Cenově velmi přijatelné a hlavně perfektní jídla a obsluha. Velkým překvapením je, že jako pozornost podniku obdržíte po jídle čerstvé ovoce, likér a smažené koblížky se zmrzlinou, no mňamka...

  • Knóssos

Historický poklad minojské kultury se nachází kousek od hlavního města. Se svou plochou 20 km2 je největším minojským palácem na ostrově. Byl postaven na pěti podlažích a měl více než 1200 pokojů. První minojský palác na tomto místě byl postaven kolem roku 2000 př.n.l. , ale byl zničen zemětřesením o 300 let později. Ruiny paláce, který ho nahradil, si můžeme dodnes prohlédnout.

Počátky minojské civilizace se datují přibližně do roku 3000 př.n.l. a v dobách svého největšího rozkvětu přesahoval počet obyvatel dva miliony. Z toho jenom v hlavním městě Knóssu žilo kolem 100 000 obyvatel. Velkou zajímavostí je, že všechna minojská města vznikala bez opevnění.

Kolem roku 1450 př.n.l. vyspělá minojská civilizace náhle zaniká. Dodnes není známá přesná příčina, jisté je však to, že všechny paláce byly zničeny ve stejném období obrovským požárem. Ten pravděpodobně vznikl v důsledku sopečného výbuchu na nedalekém ostrově Santorini.

Vzhledem k významnosti místa a opravdu četné návštěvnosti doporučuji vyrazit sem hned ráno a mimo sezónu. Z hlavního města se sem dá dopravit pohodlně MHD.

  • Malia a Malia Palati

Rušné letovisko nedaleko Stalidy uchovává další cenný poklad minojské kultury, a sice komplex třetího největšího paláce Malia Palati z roku 1900 př.n.l.. Postrádá sice majestátnost Knóssu, ale i tak stojí za návštěvu. Nečekají vás tu davy turistů a ani nekonečné fronty. Místo je tak trochu neprávem opomíjené, o to více autentické.

Do paláce se vchází západním nádvořím, kde se nacházely nejdůležitější části paláce. U vstupu můžete navštívit i malé muzeum, kde je možné si mimo jiné prohlédnout pravděpodobnou podobu paláce na modelu. 

Některé části areálu, které byly postaveny z nepálených cihel, jsou chráněny před deštěm a větrem střechou.


Nedaleko areálu paláce směrem zpět do Málie se nachází kouzelná Potamos beach, kterou velmi doporučuji pro odpočinek.


  • Agios Nikolaos

Město je jedním z nejhezčích a nejoblíbenějších míst na ostrově. Rušné centrum je soustředěno kolem dvou přístavů. Jeden z nich se nachází na malém jezeře, které je s hlavním přístavem propojen úzkým kanálem. Jezero Voulismeni bývá také někdy nazýváno pro jeho hloubku 64 m jako bezedné.

jezero Voulismeni
jezero Voulismeni
místy se šlo hoooodně do kopce
místy se šlo hoooodně do kopce
místní rybí trh
místní rybí trh


Město sloužilo jako přístav městskému státu Lato už v době antiky, později ho využívali Benátčané. Ti město pojmenovali podle stejnojmenného kostela, který zde nechali v 10.století postavit.

  • Stalida

Turistické městečko a zároveň výborné místo pro poznávání střední a východní Kréty. Nachází se mezi rušnými letovisky Chersonisos a Malia. Je ale mnohem klidnější. V mnoha restauracích můžete ochutnat místní speciality a nebo jen posedět u lahodné kávy a vychutnávat si výhled na moře. Toto místo jsem si pro svůj pobyt zvolila i já. 


  • Co určitě ochutnat?

Tak určitě většina z nás zná ty typicky řecké pokrmy jako musaku, gyros a jiné. Ale pravdou je, že zde vše chutná nejlíp. Aby ne, když to připravují místní s láskou a z nejčerstvějších surovin. Téměř ve všech restauracích sem se setkala s tím, že Vám k jídlu dají malou pozornost. Ať už je to ovoce, malý dezert nebo zmrzlina. Doporučuji si ale vybírat restaurace v odlehlejších místech, nikoliv někde na promenádě v centru letoviska. 

K dobrému jídlu patří samozřejmě dobré víno. Mě nejvíce zachutnalo místní červené, ale určitě za vyzkoušení stojí i jiná. Většina z nás také zná typické řecké víno Retsinu, do kterého se přidává borovicová pryskyřice. Přiznám se, že mě Retsina moc neoslovila, ale proti gustu...


  • Doprava
Asi nejjednodušším způsobem pro poznávání ostrova je půjčení auta. Možností je opravdu nespočet. Nebo můžete zvolit variantu jako já a cestovat místní autobusovou přepravou. 
Funguje to trošku jinak než jsme zvyklí. Lístek se nekupuje u řidiče, ale u revizora, který v autobuse chodí a včas oznamuje i zastávky. Samozřejmě ve větších městech se lístek kupuje na nádraží.
Cestování bylo opravdu pohodlné a bez komplikací. Za mě doporučuji.

Kolik co stálo?

jízdenka Stalida-Agios Nikolaos  ..........................................4,10 EUR/os.

                Stalida-Malia........................................................1,80 EUR/os.

                Stalida-Heraklion .................................................4 EUR/os.

vstupné Knóssos ...............................................................15 EUR/os.

vstupné na Benátskou pevnost .............................................2 EUR/os.

archeologické muzeum v Heraklionu .....................................10 EUR/os.

Mália vykopávky .................................................................6 EUR/os.