Mariánské lázně

08.10.2016

Toto překrásné lázeňské město jsem navštívila spolu s mojí mamkou, kdy jsme si jely užít opravdu dámský wellness a relax, byť jen na víkend. Za tímto účelem mohu vřele doporučt hotel Spa Olympia**** v samém srdci města.

Tady máte pár tipů, co se dá i za jeden víkend stihnout.

Mariánské Lázně byly vyhlášeny městem až v roce 1865, nicméně nejstarší písemná zmínka o zdejších pramenech sahá až do 1. poloviny 16. století. Už v roce 1818 bylo místo vyhlášeno veřejnými lázněmi a tím následovala velkorysá výstavba. Návštěvy evropských panovníků, knížat, králů, ruské šlechty a především pobyty anglického krále přivedly Mariánské lázně k zásadním přestavbám domů z počátku 20. století, v období secese. Z této doby se podoba většiny domů dochovala dodnes.

Nové lázně
Nové lázně

Centrální lázně stojí v místech, kde vznikaly původní lázně. Ještě před založením lázní (1781) tu bylo postaveno jednoduché srubové stavení se čtyřmi koupelnami a roku 1808 pak první lázeňský dům.

Centrální lázně
Centrální lázně

Byly jsme ubytované přímo v samém srdci města u sadů Václava Skalníka ( tvůrce zdejších parků). Promenádou jsme došly až k proslulé zpívající fontáně, která se nachází u novobarokní kolonády z roku 1888. Na jejím konci jsme navštívily i pavilón Křížového pramene, který je nejvýznamnějším pitným léčivým pramenem. Nadaleko se nachází příjemná kavárna, kde dopručuji zajít na kapučíno a vychunat si krásný pohled a celou kolonádu.

Křížový pramen
Křížový pramen

Nedaleko zpívající fontány jsme došly ke kolonádě Karolinina pramene, kde vytéká i Rudolfův pramen, který jsem i ochutnala. Poprvé, co jsem pila " lázeňskou" vodu a chuť byla opravdu zvláštní. Ale dobrá.