Polská strana Krkonoš

12.05.2017
vodopád Szklarky
vodopád Szklarky

Oba květnové prodloužené víkendy jsem využila k návštěvě polské strany Krkonoš. Polsko je krásná, dle mého, trochu opomíjená země, která má hodně co nabídnout a to už kousek za hranicemi s Českou republikou. Pokud chcete nějaké tipy na jednodenní výlety, nechte se inspirovat.

Naše první kroky vedly k největšímu vodopádu polské strany Krkonoš, vodopád Kamieńczyka nedaleko Sklářské Poreby.

Cesta k němu byla poměrně frekventovaná a vystáli jsme si i dost dlouhou frontu ke vstupu. Ale stálo to za to.

Po zaplacení 6 PLN za osobu jsme u vchodu dostali ochranné helmy a šli po kovových schodech dolů k vodopádu. Naše čtyřnohé miláčky jsme nesli v ruce, protože by cestu po děravých schodech nezvládli.

sestup k vodopádu
sestup k vodopádu
soutěska
soutěska
vodopád Kamieńczyka
vodopád Kamieńczyka
vodopád Kamieńczyka
vodopád Kamieńczyka

Vodopád je vysoký 27 metrů a spadá do krásné soutěsky. Při cestě zpátky jsme se prošli i nad vodopád, kde byl také krásný pohled na celou soutěsku.

V okolí vede spousta turistických tras a můžete se tu i občerstvit ve stylové salaši. 

Za Sklářskou Porebou se nachází další zajímavý cíl a to vodopád Szklarky. Je sice menší než první zmiňovaný, ale na kráse mu to rozhodně neubírá. Doporučuji návštěvu brzo ráno, protože jinak je problém s parkováním. Parkoviště se nachází kousek za obcí u docela frekventované silnice. 

U brány zaplatíte vstup 6 PLN jako poplatek za vstup do Národního parku. Potom už jdete krásnou procházkou podél potoka nějakých 500 metrů. 

vodopád Szklarky
vodopád Szklarky
vstup k vodopádu
vstup k vodopádu
okolní příroda
okolní příroda

My jsme vyrazili ještě k dalšímu velmi zajímavému cíli, 17 km vzdálenému hradu Chojnik.  Auto jsme zaparkovali v obci Sobieszów a už při pohledu na hrad v dálce nám bylo jasné, že výstup bude stát za to. A bylo tomu tak. Nedaleko parkoviště se platí vstup 6 PLN do Národního parku, ale pokud máte vstupenku, kterou jste dostali u vodopádu Szklarky, nic neplatíte. Je to poplatek za vstup do parku na celý den.

Cestu nahoru jsme zvolili po černé turistické značce přes Zbojeckie Skaly. Jelikož začalo poměrně vydatně pršet, cesta byla opravdu dobrodružná, protože ve strmém kopci na kamenech to dost klouzalo. Po 45 minutách jsme došli k hradu. 

cestou přes Zbojeckie Skaly
cestou přes Zbojeckie Skaly

U vstupu jsme zaplatili 6 PLN na osobu a mohli si jít sami na prohlídku hradu. S pejskama nebyl problém. Užili si prohlídku s námi. Na vstupence je uveden i krátký popis v českém jazyce včetně plánku, což je výhoda. Hrad je poměrně velký a z věže je nádherný výhled do okolí. Nám bohužel pršelo, ale to nevadí, i tak to byl zážitek.

hrad Chojnik
hrad Chojnik
z vrcholu věže s mým čtyřnohým parťákem :)
z vrcholu věže s mým čtyřnohým parťákem :)

Zpět jsme šli po červené turistické značce přes Glazowisko. Cestu doporučuji méně pohyblivým lidem či pokud vyrazíte s kočárkem. Vyhnete se tak strmé a náročnější cestě přes skály. 

Info na závěr

vstupné do NP ....... 6 PLN / osoba

parkování u vodopádu Szklarky zdarma

vstup na hrad Chodnik ...... 6 PLN / osoba

parkování pod hradem .......10 PLN celý den