Baltské moře a poloostrov Hel, Polsko

14.04.2023

Dlouhé a široké písečné pláže, téměř bez lidí a do toho hukot vln rozbouřeného moře.....tak to byl přesně náš plán a důvod, proč jsme se konečně vydali s naší malou dcerou a dvěma pejsky poznávat tu nejsevernější část Polska. Pro naši návštěvu jsme zvolili období Velikonoc, takže na koupání to opravdu nebylo, i kdybych byla sebevíc otužilá :)

Baltské moře má nejnižší salinitu a to je důvod, proč v tuhých zimách i zamrzá. Průměrná teplota vody v létě je okolo 15-19 stupňů. 

Poloostrov Hel, nebo také Helská kosa, byl mým cílem už nějakou dobu. Jedná se asi o 35 km dlouhý písečný val. Místy široký sotva pár stovek metrů, kdy z jedné strany je Baltské moře a z druhé Gdaňská zátoka. Cestou míjíme nepočet parkovišť, odkud se můžete jen po pár metrech dostat na pláž. My preferovali spíše tu otevřenou část Baltského moře před klidnou zátokou. 

Na samém konci poloostrova se nachází stejnojmenné město Hel. 

Jako výchozí bod a místo našeho ubytování jsem zvolila město Władysławowo, pomyslnou bránu na poloostrov Hel. Ve městě jsme si pohodlně nakoupili v Lidlu za mnohem nižší ceny než u nás, až mě to samotnou překvapilo. Navíc tu naleznete i skvělé restaurace, které určitě doporučuji vyzkoušet. Za nás je to Cafe Bar IKA a W Porcie v přístavu. V obou jsme ochutnali mimo jiné čerstvé ryby a byli jsme nadmíru spokojení :)

Naše výprava na sever Polska byla jen čtyřdenní, ale i tak jsme stihli navštívit spoustu krásných míst.

Tady je pár tipů:

1) Městečko Hel 

Vznik je datován do roku 1198, kdy se jednalo o významné centrum obchodu se sledi. Díky své poloze bylo významným bodem během druhé světové války. Při německé invazi do Polska byl právě Hel jedním z míst, kde se polská armáda bránila nejdéle. Ostatně pozůstatky opevnění jsou tu patrné dodnes. Projděte se městem, navštivte Fokarium ( záchranou stanici pro tuleně) a procházkou dojděte až na samý konec poloostrova. Míjet budete zbytky válečného opevnění, navštívit můžete i maják. Možností, kam se projít nebo projet na kole je tu spousty.


2) Molo v Jastarnia

Není sice tak dlouhé jako ono známé dřevěné molo v Sopotech, ale určitě stojí za vidění.


3) Maják v Rozewii

Sice tu narazíte na majáky dva, Rozewie I a Rozewia II. Ale první zmiňovaný se řadí mezi nejstarší v Polsku a od roku 1972 je kulturní památkou.


4) Nejsevernější bod Polska v obci Jastrzebia Góra


5) přírodní rezervace Słone Łąki


6) Akvárium a přístav v Gdyni


7) Pláže.....ty nekonečně dlouhé písečné pláže u Baltského moře :)

Na procházky pro plážích s naší dcerkou a dvěma pejsky asi dlouho nezapomenu. Vlastně se přiznám, že to byla věc, na kterou jsem se hlavně těšila. Párkrát se nám stalo, že široko daleko nikdo ani nebyl. Adélka sbírala mušle, pejskové chytali klacíky a my si to na 1 000% procent užívali :)


Pár rad na závěr

My sem jeli mimo hlavní sezónu. Ubytování je tu spousta a za neuvěřitelně krásné ceny. Nakupování je jako u nás, jen opět ty ceny jsou někde jinde, o dost níž. To platí i o restauracích. Například za 2 polévky, 3 hlavní chody s čerstvou rybou, dezert a pití jsme i se spropitným platili v přepočtu 600,- Kč!

Jste u moře, takže restaurace tu nabízí širokou nabídku pokrmů z ryb.  Určitě ochutnejte i vynikající žurek, jednu z nejoblíbenějších, tradičních polských polévek. Přirovnala bych ji k našemu kyselu. Na svačinu se hodí tradiční zapékanky.

Tankování se opět vyplatí v Polsku. 

Parkoviště u pláží byla v tuto dobu bezplatná. V městě Hel placená, pouze hotově.

Připravte se na dost proměnlivé počasí

Za mě mohu říci, že se sem určitě ještě vrátíme. Bude to zase mimo sezónu, jelikož fanda přecpaných pláží úplně nejsem. Ale rozhodně je toho tu ještě hodně co poznávat.