Sloup v Čechách a okolí

25.10.2018

Sháníte zajímavý tip na výlet, třeba sychravém podzimním počasí, kdy lesy a celá krajina doslova hrají všemi barvami?

Vydejte se na poznání krás Sloupu v Čechách a okolí. Já jsem navštívila hned několik zajímavých míst, která doporučuji. Ideální na jednodenní výlet.

pohled na hrad z rozhledny Na Stráži
pohled na hrad z rozhledny Na Stráži

Dominantou obce Sloup v Čechách je beze sporu skalní hrad. Ten je umístěn na skalním "suku", přes 30 metrů vysoké osamělé skále. Z původního hradu z (pravděpodobně) 13.století  se dodnes dochovaly pouze zbytky některých prostor vytesaných do skály. Zbylé objekty ( jako je kostel, terasy a kaple) pochází z období baroka. Hrad si procházíte sami a můžete vzít i své čtyřnohé miláčky :) 

letohrádek z r. 1770 a lucerna kostela
letohrádek z r. 1770 a lucerna kostela
interiér hradu
interiér hradu
zbytky hradu a naši průzkumníci :)
zbytky hradu a naši průzkumníci :)
skalní kostel
skalní kostel

Krásný výhled na hrad je z rozhledny Na Stráži, která je na protějším kopci.  Kromě hradu nabízí překrásný výhled do celého okolí. Prohlídku můžete spojit i s procházkou po Sloupském okruhu, který vede skalami.

Z obce Svojkov dojdete krásnou procházkou lesem mezi skálami k Modlivému dolu. Jedná se romantické údolí, které se táhne mezi pískovcovými skalami.  Zároveň je to i poutní místo s kaplí z 18.století vytesanou ve skále. Koncem 19. století byla kaple zasvěcena Panně Marii Lourdské a roku 1903 na pokyn hraběnky Kinské upravena jako lourdská jeskyně. Každého 1. května k zahájení mariánského měsíce zde koná mše svatá. V době naší návštěvy jsem si místo mohli vychutnat úplně sami, což má nepopsatelnou atmosféru. 

Od kaple se dá procházkou ve skalách pokračovat až na hrad Sloup, cca 3-4 km.

 kaple zasvěcena Panně Marii Lourdské
kaple zasvěcena Panně Marii Lourdské
křížová cesta vedoucí ke kapli
křížová cesta vedoucí ke kapli

Pokud se rozhodnete v poznávání pokračovat dál, doporučuji navštívit 9 km vzdálený zámek Zákupy. Zámek se zachovalejším původním interiérem jsem snad u nás ještě nenavštívila. Není divu, jelikož tomuto zámku se vyhnuly nešvary tehdejší doby ( jako přeměna na školy, družstva, internáty a pak i rozkrádání majetku atd.) Po roce 1918 totiž zestátněný zámek přešel do rukou správy Státních lesů a již tehdy bylo možné si nejcennější interiéry prohlédnout. Zajímavostí je mimo jiné i to, že ve zdejší kapli proběhla 1.7.1900 svatba tehdejšího následníka rakousko-uherského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. 

zámek a jeho překrásné zahrady
zámek a jeho překrásné zahrady

tipy a rady

vstupné na hrad Sloup.................. 70,- Kč/os.

vstupné zámek Zákupy .................120,- Kč/os.

výstup na rozhlednu Na Stráži.........20,- Kč/os.

Parkování je přímo pod hradem Sloup. Stejně tak u zámku Zákupy. K rozhledně Na Stráži se dá dojet autem, případně dojít pěšky a auto nechat zaparkované u silnice.