Slovinské pobřeží

17.09.2022

Když jsem plánovala letošní letní dovolenou, Slovinsko bylo jasná volba. Už i kvůli tomu, že pobřeží není tak " přeplněné" turisty, jako je tomu třeba v Chorvatsku. Navíc si dovču můžete zpestřit pobytem v Alpách, jako my :) 

Slovinsko má pouze 47 km pobřeží Jaderského moře, takže ho hravě zvládnete prozkoumat i během krátké doby.  Tři pobřežní města- Koper, Izola a Piran- jsou plná nádherných staveb benátské architektury, malebných uliček a v neposlední řadě i kouzelných pláží.

 Pro náš pobyt jsem zvolila přístavní město Koper. Není tak turisticky " profláklé" jako vedlejší Izola nebo Piran, ale není o nic méně krásnější.

1. Koper

Největší ze všech pobřežních měst Slovinska a nejdůležitější přístav. Nachází se na dohled od Itálie, cca 10 km od hranic. Na první pohled se může zdát se svým přístavem jako nezajímavé místo, ale jeho historické jádro Vás přesvědčí o opaku. Toulky po malebných uličkách jsou dechberoucí a navíc tu nenarazíte na davy turistů jako je tomu v nedalekém Piranu. 

První osídlení tu zbudovali staří Řekové. Zlaté časy zažilo město v 15.a 16.století pod nadvládou Benátské republiky, kdy mělo monopol na obchodování se solí. Z benátské doby pocházejí také významné památky. Po první světové válce připadlo město Itálii, po té druhé světové válce zase bylo připojeno k tehdejší Jugoslávii. Od roku 1991 je součástí samostatného Slovinska.


Až se budete chtít po toulkách městem osvěžit v moři, vyrazte na jednu z pláží. Městská pláž nás osobně moc nenadchla. Není velká a prostor pro koupání je maličký. Navíc v době naší návštěvy byla fakt dost přeplněná. Kdo ale vyhledává pláž s kompletním servisem ( WC, sprchy, restaurace, plavčík, dětské hřiště,  atd..) bude spokojen. My dáváme přednost volnějším místům a to jsme našli nedaleko pláže Žusterna. Kousek odtud myslí i na naše čtyřnohé miláčky, pro které je tu vyhrazena malá oplocená pláž. 

Pokud zatoužíte po změně, doporučuji vyzkoušet koupání v nedaleké přírodní rezervaci Debeli Rtič na samé hranici s Itálií. Naleznete tu přírodní koupání ve stínu borovic. Pláž je kamenitá a ve vodě narazíte i na trávy a řasy. A je tu náramný klídek :)

Až vás moře omrzí, vydejte se kousek od Koperu, směrem do vnitrozemí, do malé horské vesničky Hrastovlje. Nachází se tu románský kostel svaté Trojice, který je obklopený středověkými hradbami s rohovými věžemi. Postaven byl mezi 12.a 14.stoletím. 


2. Izola

Původně malá rybářská vesnička se nachází jen asi 7 km od Koperu. Nemá sice tak bohaté historické centrum, nicméně určitě stojí za návštěvu. A za nás jsme si nejlepší koupání užili právě zde. Ale rozhodně boty do vody sebou, bylo tu dost mořských ježků.

Nejkrásnější procházka je po nábřeží, kde je soustředěna většina obchodů a restaurací. Na jídlo se určitě zastavte v Pizzerii Napa ( Verdijeva ulica). Dali jsme na recenze a opravdu se nezklamali. Jídlo vynikající a ceny více než přijatelné. 

3. Piran

Malebné městečko na špičce úzkého poloostrova patří k těm nejnavštěvovanějším městům na pobřeží Slovinska. Jeho název údajně pochází z řečtiny a je výrazem pro oheň ( Pyr). Ten se zapaloval na samém cípu ostrova, aby naváděl lodě do přístavu Koper.  

Stejně jako ostatní města, i Piran byl pod nadvládou Benátčanů a v té době zažíval rozkvět. Hlavně opět díky obchodu se solí. Z tohoto období pochází většina budov a opevnění. 

Pokud se na poznávání Piranu vydáte, počítejte s tím, že do města je vjezd autem zakázaný. Je nutné použít centrální parkovací dům ( P+R Fornače), od něho pak jezdí do centra města zdarma autobus. A pokud máte sebou malé dítě, jako my, tak kočárek raději nechte doma. Protože chození po malých uličkách, kde je cesta dosti kamenitá a nerovná, s kočárkem nešlo. 

tipy na závěr

ubytování v Koperu- Hiša Bepina

parkovné na většině míst je placené, ne všude lze platit kartou

jídlo v restauracích bylo v podobných cenových relacích jako u nás

v Koperu jsme jinak nakupovali v Lidlu ( který máme oblíbený i u nás)