Smetanova Litomyšl

28.10.2015

Státní svátek 28.10.2015, den volna...takže to znamená, že rozhodně nebudeme sedět doma :)

A jaký byl nápad? Litomyšl.......Město se nachází na starobylé brněnsko- pražské stezce, tzv. Trstěnické a písemná zmínka o jeho osídlení je již v 11.století od pražského kanovníka Kosmase. A mimo jiné je také rodištěm světově známého českého skladatele Bedřicha Smetany.

Pár dní předem jsem nám rezervovala jedinečnou prohlídku zámku s kastelánkou. Podívali jsme se i do míst, kam se běžně vůbec nedostanete. Zámek je opravdu nádherný, ve středomořském stylu s arkádami a právem je zapsán v seznamu UNESCO. Historie zámku sahá až do první poloviny 15. století, kdy na místě dnešního zámku stával hrad. Nicméně ten byl postaven ještě na místě bývalých klášterních a biskupských budov. Velmi zajímavým prvkem zámku je bezesporu zdejší zámecké divadlo, které je evropským unikátem. Jedná se o domácí zámecké divadlo z roku 1797 se zachovalým souborem kulis Josefa Platzera z konce 18. století. Nechci se tu moc dlouze rozepisovat o historii zámku, na to Vám doporučuji návštěvu. Nicméně mne tento zámek opravdu uchvátil.

Přímo naproti u vchodu do zámku je budova bývalého pivovaru. No a jak už nás na škole učili, narodil se zde náš významný hudební skladatel.....ANO, nikdo jiný než Bedřich Smetana. Pravdou je, že z původního vybavení bytu se nedochovalo skoro nic, ale i tak můžete navštívit ložnici, kde se Bedřich Smetana narodil a prohlédnout si spoustu věci z majetku rodiny.

Nedaleko pivovaru se nachází i nádherný piaristický chrám Nalezení svatého Kříže, který byl založen v roce 1715. Doporučuji si vyšlapat "pár" schodů na vyhlídku mezi věže, kde pak máte zámek a město jako na dlani.K chrámu náleží i piaristická kolej a nově zrekonstruované zahrady.

Naše kroky vedly dále malebnými uličkami směr Smetanovo náměstí, které je opravdu kouzelné. Dominantou náměstí je věž radnice, vystavěné roku 1418. Měšťanské domy po obou stranách náměstí byly v průběhu staletí upraveny o podloubí, které vytváří krytý veřejný prostor. Nejstarší domy mají pozdně gotickou podobu. Některé domy již prošly úpravami po zničujících požárech. Za povšimnutí stojí především dům U rytířů a jeho figurální výzdoba. Náměty byly čerpány z dobových gotických předloh.

Posilněni obídkem, odpočati po posezení u výborné kávy, pokračujeme pomalu zpět do zámeckých zahrad, kde náš výlet pomalu, ale jistě končí.

Litomyšl mne hodně překvapila. Půdním cílem byl jen zámek, ale kouzlo města a dalších zajímavých historických budov mne doslova okouzlila. Město jen a jen doporučuji k návštěvě.

Kolik co stálo:

prohlídka zámku s kastelánkou 120,- Kč

rodný byt Bedřicha Smetany 40,- Kč

vstup na vyhlídku v chrámu Nalezení sv. kříže 30,- Kč