Třeboň a okolí

25.08.2020

Když se řekne Třeboň, tak se asi každému z nás vybaví typický kapřík a rybníky, kterých je tu mimochodem až 460. Chráněná krajinná oblast Třeboňsko je mimořádně ceněná pro svou soustavu rybníků, lesů, rašelinišť, mokřadů a již od roku 1977 je vedena na seznamu UNESCO. Ty nejcennější části přírody jsou chráněny v celkem 32 přírodních rezervací a památkách. 

My jsme na objevování oblasti měli jen čtyři srpnové dny, ale rozhodně se sem vrátíme. Stihli jsme nicméně pořádný kus projet a níže je pár tipů, co navštívit. Vše jsme zvládli s kočárkem a dvěma malými chlupáči :)

Prvním místem je určitě město Třeboň.

Zmínky o osídlení celé oblasti jsou z 12.století, kdy zde vznikla malá osada, budoucí město Třeboň, které je správním centrem oblasti. Za dobu své existence bylo majetkem mnoha významných rodů, např. Vítkovců, Rožmberků, Švamberků a Schwarzenbergů. Všichni v něm zanechali nějaké stopy. Město leží u dvou velkých rybníků, Svět a Opatovický. Naším výchozím bodem byl právě první zmiňovaný rybník, u kterého jsme zaparkovali a po jeho břehu došli až do centra města. Cestou od parkoviště si nejde nevšimnout místního pivovaru Regent, který byl založen již roku 1379. Pokud vás přepadne žízeň nebo hlad, určitě sem zavítejte :) My ochutnali kapří hranolky a spláchli je jedním oroseným pivečkem, kterém v tom horkém letním dni rozhodně bodlo.

Historické centrum Třeboně se svými malebnými uličkami a architekturou je opravdu nezaměnitelné. Doporučuji také navštívit zdejší zámek a jeho krásné zahrady, které v parném létě poskytují tolik potřebný stín a odpočinek. 

Nedaleko centra města se na břehu rybníka v nádherném parku nachází další významná památka, Schwarzenberská knížecí hrobka. Novogotická dvoupodlažní hrobka je ve tvaru osmiúhelníku a její stavba probíhala v letech 1874-1877. Je zde celkem 26 rakví a vzácný mramorový sarkofág, poslední pohřeb se tu uskutečnil v roce 1939. 

My jsme oblast v okolí procestovali autem tak, že vždy, když se nám někde zalíbilo, tak jsme zastavili a vydali se na procházku. 

Nedaleko Třeboně jsme tak narazili na historický kamenný most přes rybník Vítek z roku 1781. Most si zahrál v pohádce Byl jednou jeden král a Z pekla štěstí. 

Příjemnou zastávkou je i malá obec Klec a rybník Naděje

Pokud zatoužíte po koupání, tak velmi doporučuji Velkou pískovnu u obce Tušť. V létě se sem vydejte hned ráno, protože později už bylo dost narváno. 

Já ještě doporučuji jedno místo, které sice již není v CHKO Třeboňsko, ale není daleko a stojí za návštěvu. Je jím obec Nové hrady se stejnojmenným zámkem a hradem. Zámek je nepřístupný, ale rozprostírá se u něho nádherný park, kam již můžete zavítat. Naopak do hradu se můžete vydat na prohlídku a vybrat si z dvou prohlídkových tras. 

Jak jsem již zmínila, na poznávání této oblasti jsme měli jen čtyři dny, což je málo. O důvod více se sem vrátit. I tak jsme si to ale moc užili, protože příroda a památky jsou zde úžasné :)