Údolí řeky Soča, Slovinsko

21.11.2022

Smaragdová řeka, jak se jí také říká, pramení v Julských Alpách nedaleko obce Trenta. Její délka je 136 km a přes Slovinsko a Itálii ústí do Jaderského moře. Není největší, není nejdelší, ale rozhodně je jednou z nejkrásnějších řek ve Slovinsku a její údolí jsme se vydali prozkoumávat i my :)

Jenže...... při naší smůle nám celý pobyt propršel, a to doslova. Přestalo na pár hodin až při našem odjezdu. Takže jsme si údolí neužili v úplné kráse, kdy je vidět i na okolní hory, které my měli zahalené v mracích. Neviděli jsme ani onu typickou smaragdovou barvu řeky. Ale i tak to stálo za to. 

Náš výchozí bod pro poznávání bylo městečko Tolmin, kde jsme mimo jiné navštívili Tolminská koryta

Soutěska je významnou přírodní památkou na nejnižším místě Triglavského národního parku. Soutěsku vyhloubily řeky Tolminka a Zadlaščice, které se zde stékají a dále pokračují jako řeka Tolminka. Vstup je zpoplatněný a trasu jsme v pohodě zvládli i s naší 3letou dcerou a 2 pejsky.

Hornatá krajina nad řekou Soča byla za první světové války dějištěm bojů na tzv. Sočské frontě ( Isonzo front), největším a nejkrvavějším vojenském klání v horském prostředí v historii. Místem rozhodující bitvy v roce 1917, kdy spojené jednotky Ústředních mocností porazily italskou armádu,  bylo městečko Kobarid.

Malebné městečko působí spíše jakýmsi středomořským stylem. Dominantou je italská kostnice s kostelem Sv. Antonína na kopci, kde jsou umístěny ostatky více než 7 000 italských vojáků padlých na sočské frontě. 

Pokud se chcete o válečném konfliktu a sočské frontě dozvědět více, doporučuji navštívit Kobaridské muzeum. 

Nám se velmi líbila i prostě jen taková jízda podél řeky, náhodná zastavení, krátké procházky. Panoramata byla všude doslova dechberoucí. Jen ten nekonečný déšť nám to trochu kazil :(

Další zajímavá místa v okolí určitě doporučuji:

  • Velká koryta Soče

Asi 750 metrů dlouhá soutěska nedaleko města Bovec. Kousek od silnice směr Trenta, nachází se tu parkoviště, odkud kousek dojdete ke korytům.


  • Napoleonův most

Most na okraji města Kobarid je pojmenovaný podle Napoleona Bonaparta, jehož pluk tudy procházel k průsmyku Predel. Dnešní kamenný most je dílem Italů, jelikož původní most z roku 1750 rakouští vojáci za první světové války vyhodili do vzduchu. Z mostu je krásný výhled na údolí řeky Soči.

  • Vodopád Virje

Není největší, ani nejmohutnější....rozhodně se ale řadí mezi nejhezčí vodopády ve Slovinsku. Nachází se nedaleko Bovce. Od placeného parkoviště vás cesta asi po 10 minutách zavede přímo k vodopádu. Cestou zpět doporučuji zajít i kousek k Pluženskému jezeru. 

vodopád Virje
vodopád Virje
Plužensko jezero
Plužensko jezero


  • Vodopád Boka

....je se svou výškou 106 metrů nejvyšším a svou šířkou 30 metrů nejmohutnějším vodopádem Slovinska. Nachází se nedaleko města Bovec. Z parkoviště k vyhlídce na vodopád je to asi 15 minutová procházka lesem do kopce.


  • Trenta

Malá vesnička ve stejnojmenném údolí se nachází v Triglavském národním parku. Je skvělým výchozím bodem mimo jiné pro treky na majestátní horu Triglav nebo k prameni řeky Soča. Doporučuji zde i navštívit infocentrum, kde se dozvíte mnoho informací o Triglavském národním parku a o životě v dané oblasti. Je to většinou pojato velmi hezkou formou, že to zaujme i děti v každém věku.

  • průsmyk Predel a jezero Lago del Predil
Jedna z příjezdových cest do údolí Soča je z Itálie přes vysokohorský průsmyk Predel, který se nachází mezi vrcholy Mangart ( 2 679 m.n.m.) a Kanin ( 2 587 m.n.m.). My jsme při cestě do Slovinska museli narychlo zvolit jinou trasu, protože kvůli rekonstrukci byl průsmyk vždy otevřen jen v určité časy a od 19 hodin do rána uzavřen. Což jsme nechtěli riskovat. Proto doporučuji si aktuálně před odjezdem zjistit průjezdnost na https://www.soca-valley.com/ . 

Ale cestou zpět jsme průsmykem projeli bez problému a byl to opravdu nádherný zážitek. Narazíte na několik zajímavých pevností a spoooustu krásných vyhlídek.

Lago del Predil
Lago del Predil