Údolím Jetřichovické Bělé k Dolskému mlýnu

06.01.2017

Při naší návštěvě Českosaského Švýcarska jsem při plánování výletů našla typ na tuto krásnou trasu a rozhodně jsme nelitovali.

Jetřichovická Bělá bývá nazývána nejkrásnějším potokem Českosaského Švýcarska. Začátek naší cesty je ve vesničce Jetřichovice, která se nachází 33 km severovýchodně od Děčína a 24 km severně od České Kamenice. V obci se můžete kochat pohledem na spoustu nádherných hrázděných domů, které jsou typické pro tuto oblast.

Cesta kolem potoka Jetřichovické Bělé je nenáročná a taková relaxační. Procházka lesem za šumění potoka doslova k relaxaci vybízí.

Po necelých 4 km ( žlutá turistická značka) dojdeme ke kouzelné zřícenině Dolského mlýna, kterou si většina z nás pamatuje z pohádky Pyšná princezna. V současnosti se o rekonstrukci a údržbu stará řada dobrovolníků. Historie tohoto mlýna sahá již do začátku 16. století a od roku 2007 je vyhlášen kulturní památkou. Mlýn byl po roce 1945 opuštěn a od té doby chátrá. Budova už je jen torzo z obvodových zdí. Po ostatních staveních zbyly už jen základy.