Zakynthos, Řecko

29.07.2017

Ostrov Zakynthos se nachází v západní části Řecka v Jónském moři a svou rozlohou 406 km2 je třetím největším z ostrovů. Naším výchozím bodem pro poznávání celého ostrova se stala malá vesnička Agios Sostis nedaleko vyhlášeného letoviska Laganas. Doporučuji si půjčit auto nebo skútr, půjčovny jsou skoro na každém rohu. Předem si ale zjistěte podmínky a ceny. Autobus tu rozhodně nejezdí podle jízdního řádu, ale výhodou je, že si ho můžete stopnout kdekoliv a kdekoliv vás pak také na požádání vysadí.

K Řecku neodmyslitelně patří i vynikající řecká kuchyně a víno. I my ochutnali místní speciality, třeba taková musaka, gyros a nebo tzatziki a řecký salát jsou naprosto dokonalé. K tomu výborné víno, v horku i pivo a je to hotový kulinářský ráj na Zemi :)

Co jsme stihli navštívit a rozhodně doporučuji vidět:

  1. Laganas a Agios Sostis

Pro milovníky nočního života je Laganas určitě výborné místo. Pro mě místo, ze kterého rychle mizím, protože přeplněné bary a pláže nějak nejsou mým šálkem kávy. Nicméně z Laganasu je autobusové spojení do hlavního města Zakynthos. Pěšky z Agios Sostis je to do Laganasu nějakých cca 2,5 km. Ovšem nečekejte, že autobus pojede podle jízdního řádu. To zde neplatí. My osobně čekali na autobus více jak hodinu a to měl jen vždy po 20 minutách.

Zátoka Laganas je ale nejdůležitějším hnízdištěm želvy karety obecné v celém Středomoří. Želvy migrují po celém Středomoří, ale na jaře se vracení do zátoky Laganas kvůli hnízdění. My měli obrovské štěstí a jednu úplně nečekaně na vlastní oči viděli.

TIP: Asi 2 km od Agios Sostis je lisovna olivového oleje ARISTEON, kde můžete zdarma absolvovat exkurzi a vysvětlí vám, krok za krokem celý proces výroby olivového oleje, který zde můžete ochutnat i nakoupit. Ochutnali jste třeba někdy citronový nebo pomerančový olivový olej?

   2.    Hlavní město Zakynthos

Jediné místo na ostrově, které má statut města. My pro návštěvu zvolili autobus, jak jsem psala výše. Město není velké. Více méně hlavní památky se nachází u přístavu podél promenády.

Za vidění rozhodně stojí nejdůležitější kostel Agios Dionysios. Chrám byl založen roku 1717, roku 1893 byl však totálně zničen zemětřesením. Současná budova, odolná vůči zemětřesení, byla dokončena v roce 1948 a přečkala i velké zemětřesení roku 1953. V pravé straně chrámové lodi se nachází malá kaple v hrobem sv. Dionýsa. My kostel navštívili a zážitek nám ještě umocnila právě probíhající bohoslužba.

Na konci promenády na náměstí Platia Solomou se nachází Byzantské muzeum, knihovna a Solomosovo muzeum.


Pokud chcete mít město jako na dlani, vydejte se na vyhlídku Bohali, u které stojí i velká benátská pevnost.

výhled na město z Bohali
výhled na město z Bohali

  3.   Pláž Navagio z vyhlídky i lodí a Modré jeskyně

Bezpochyby nejznámější a nejfotografovanější pláž s vrakem lodi, která je opředená mnoha spekulacemi. Loď se sem údajně dostala asi v roce 1980 ( přesný rok dodnes nikdo neví), když pašovala alkohol a cigarety. Když kapitán zjistil, že o něm ví policie, nechal loď ztroskotat. Posádka naskákala do vody a loď nechala svému osudu. Zboží, které pak moře vyplavilo, bylo rozebráno místními obyvateli. Kapitán lodi dodnes žije na sousední Kefalonii a jeho pravdu zná jen on. Jeho tvrzením je, že loď převážela cukr, který se po ztroskotání rozpustil v moři. Kde je pravda, už nikdy nezjistíme.....

Nicméně zátoka ( i kdyby byla bez vraku) je opravu krásné místo. Dá se prohlédnout z vyhlídky, která je nedaleko Anafonitrie. My se na pláž dostali i lodí, když jsme se vydali na půldenní výlet z přístavu Zakynthos.

Pokud zvolíte stejnou variantu, budete míjet i další skvost zdejšího pobřeží a to Modré jeskyně. Krásu snad ani nejde popsat, to se musí vidět. Chvílemi mám pocit, že nejsem v Řecku, ale někde v Karibiku, jak krásně zbarvené moře tu je. Posuďte sami:

   4.    Zátoka Xyngi

Kousek od Modrých jeskyní je také unikát ostrova a to sirná pláž v zátoce Xyngi. Sirný zápach vychází z horkých termálních pramenů vyvěrajících v jedné zdejší mořské jeskyni.

TIP: Vezměte šnorchl a brýle a plavte podél útesů. Narazíte na překrásné jeskyně, do kterých můžete vplout a relaxovat. Stejně jsme to udělali i my a výhodou bylo, že většina lidí zůstane na pláži a dál nikdo neplave. Takže jeskyně máte jen a jen pro sebe.

   5.   Klášter Anafonitria

Nedaleko vyhlídky na pláž Navagio se nachází i kouzelný klášter Anafonitria ze 14.století a svatý Dionýsios zde byl opatem od roku 1578 až do své smrti v roce 1622.

   6.   Exo Hora

Cestou na jih od kláštera Anafonitria je vesnička Exo Hora, kde v centru obce roste velký olivovník, údajně nejstarší na ostrově.

   7.   Mys a jeskyně Keri

Pokud také zvolíte místo ubytování jako my, doporučuji si alespoň jeden den vypůjčit člun. Rozhodně to stojí za to alespoň na 4 hodiny, abyste mohli v klidu prozkoumat mys Keri se svými zapadlými plážičkami a jeskyněmi. Ty jsme se také vydali prozkoumat jako první.

Lodí také můžete zakotvit u ostrova Marathonisi, neboli želvího ostrova. Nevýhodou je, že tam míří i organizované výlety s Laganasu a Agios Sostis,takže bývá dost přeplněný.

ostrov Marathonisi, neboli želví ostrov
ostrov Marathonisi, neboli želví ostrov
podél mysu Keri
podél mysu Keri
jeskyně Keri
jeskyně Keri

TIP: Člun si vezměte alespoň na 4 hodiny, i klidně víc. Opravdu se to vyplatí. Vyplníte smlouvu, odevzdáte řidičák a můžete frčet. Navíc není nutné mít předchozí zkušenost s řízením člunu, stejně jako my. Vše vám vysvětlí a ukážou. Agios Sostis, kde jsme si člun vypůjčili, byla i česká obsluha. Pro nás největší zážitek nebyla jen jízda, ale i kotvení. Jestli nás někdo sledoval, tak musel mít o zábavu postaráno :) Ve zkratce - jednou jsme málem člun nabourali o útes, pak chybělo pár centimetrů a odřeli dno lodi o obří šutr a nakonec málem urvali kotvu. No to by bylo na samostatný článek :)

                                                                                        Nicméně ten den byl pro mě asi nejlepší z celé dovči. 

Ostrov v roce 1953 zasáhlo silné zemětřesení, které poničilo velkou část ostrova, především pak sever. Jelikož ohnisko zemětřesení se nacházelo mezi Zakynthosem a Kefalonií. Tehdy padla za oběť i většina památek, takže těch na ostrově moc nenajdete. Nicméně příroda tohohle ostrova je dechberoucí. No nemám pravdu? Kolik co stálo?

Půjčení člunu..........................80 EUR / 4 hodiny + 10 EUR za každou další hodinu

Bus do Zakynthosu...................1,80 / osoba v jednom směru

Lodní výlet na pláž Navagio a 

Modré jeskyně .........................33 EUR / osoba

Půjčení lehátka a slunečníku.......6 EUR na den

Jídlo v restauraci od 8 - 12 EUR