zámek Duchcov, klášter Osek a hrad Rýzmburk

27.01.2017

Viděla jsem několik filmů, četla několik článků...ale ve skutečnosti jsem vůbec netušila, že místem posledních dní a odpočinku světově známého Giacoma Casanovy ( 1725 - 1798), je právě Duchcov, resp. zámek Duchcov.

Zámek v Duchcově není úplně takový z těch zámků, ze kterých vám, jak se říká, spadne čelist až na zem. Z původního vybavení toho moc nezbylo, ale i tak má takový ten tajemný nádech historie. Zámek má původ již ve 13. století, kdy základem byl tzv. Hrabišův dvůr. Hrabišicové ( později Páni z Rýzmburka) byl na tu dobu poměrně vlivný rod ( v erbu měli hrábě, také odtud název Hrabišicové). Dalším velmi významným vlastníkem zámku byl rod Valdštejnů, kterým zámek patřil od 1. poloviny 17.století až do roku 1921, kdy zámek z nezjištěných důvodů prodávají státu. Veškerý majetek si odvezli s sebou, tudíž to je ten důvod, proč z původního vybavení moc nezbylo. No a byl to právě hrabě Josef Karel Emanuel z Valdštejna, který nabídl Casanovy místo knihovníka. Tuto pozici ve svých šedesáti letech Casanova přijal. Nicméně dále se věnoval i své literární činnosti, která z něj dnes dělá nejslavnějšího " Casanovu" všech dob. Nutno dodat, že v té době takových Casanovů po světě běhali stovky, ne-li tisíce, nicméně jeho literární činnosti a slavný útěk z vězení v Benátkách, jej proslavily po celém světě. K zámku patří i malá knížecí zahrada a dále park, který už v dnešní době nemá půvdní podobu.

Dalším cílem našeho výletu byla perla severních Čech, cisterciácký klášter v Oseku.

Cestou jsme ještě navštívili nedaleký kostelík sv. Barbory, který stojí na místě údajného hrobu Giacoma Casanovy. Poté jsme vyrazili do nedalekého, 6 km vzdáleného, Oseka. Historie kláštera sahá do 13. století a jedná se o klenot severních Čech. Založen byl ve 13. století a dodnes je možné obdivovat jeho nádhernou výzdobu a původní prvky. Naprosto mne uchvátila stropní výzdoba chrámu, kterou jsem snad ještě nikde jinde neviděla. Když jsme pak šli do křížové chodby, bylo to jako vrátit se o 400 let zpět. Ta nádhera snad ani nejde popsat. Rázem se ocitnete v gotické chodbě s typickou klenbou. Vše nádherně dochované. Historie na vás dýchá z každého koutu. Prohlídka je cca na hodinu, ale stojí za to. My měli navíc to štěstí, že jsme měli takovou skoro VIP prohlídku, jelikož jsme byli jen 4 :)

Naším posledním cílem tohoto výletu byla zřícenina Hradu Rýzmburk. Hrad je volně přístupný, což je úžasné, protože si v klidu prohlídnete vše a v klidu. Navíc takových míst u nás už moc nenaleznete. Hrad založil rod Hrabišiců ( tento rod založil již zmíněný zámek Duchcov) a první zmínka o něm je již v roce 1250. Do dnešních dnů se dochovala poměrně rozsáhlá část hradu a navíc v některých jsou v oknech vidět stále původní obklady a klenby. Hrad Rýzmburk patří mezi nejrozsáhlejší hrady v Čechách. Je postaven na dlouhém a ostrém skalnatém ostrohu, který je z východní a severní strany obtékán potokem.

Pokud se pro tento výlet rozhodnete, rozhodně navštivte všechna tři místa. Stojí to za to.

Vstupné:

Zámek 1. okruh Valdštejn 60,- Kč / osoba, 2. okruh Casanova 80,- Kč / osoba

Cisterciácký klášter Osek 120,- Kč / osoba

Hrad Rýzmburk zdarma.