Zimní toulky Pisou a Florencií, Itálie

24.01.2019

Mou letošní první výpravou se stala malebná města italského Toskánska, Pisa a Florencie. Krásně je tu ve všech ročních obdobích, i v mrazivém lednu. Teploty jsou  okolo 10-14 stupňů, takže ideální na poznávání zdejších krás. Jako výchozí bod pro cestování jsem zvolila Pisu. Překrásné město, které snad každý zná díky tak trochu  " nepovedené " věži. Nicméně v Pise toho můžete obdivovat mnohem více.

Pisa 

Díky akčním letenkám od Ryanairu byl vánoční dárek jasný :) V lednu vyrazit do Toskánska. Pisa je dobrým výchozím bodem i k poznávání dalších míst- např. Lucca, Livorna a nebo Florencie, kam jsme se pohodlně vlakem vydali i my. Pro ubytování mohu doporučit hotel La Pace, který je přímo u vlakového nádraží. Pobyt volte se snídaní, nebudete litovat :) Pisa se dá pohodlně projít pěšky malebnými uličkami, přes řeku Arno až na a náměstí Piazza dei Miracoli ("Náměstí zázraků"). Na zdejším krásném zatravněném náměstí najdete nejznámější atrakci města, Šikmou věž. Nicméně zde můžete obdivovat  i nádhernou baziliku Duomo di Pisa a Baptisterium Battistero di San GiovanniPřipravte se na pořádnou porci turistů už od ranních hodin a pokud se chcete vydat na věž samotnou, doporučuji rezervaci předem. Vstupné je 18 EUR za osobu a nahoru může pouze omezený počet lidí najednou. Takže zase fronty a fronty..... :) 

Pokud si chcete od lidí trochu oddychnout, nedaleko Piazza dei Miracoli se nachází nejstarší botanická zahrada v Evropě, Orto Botanico, která byla založena v roce 1543. 

Až Vám vyhládne, tak rozhodně doporučuji restauraci Lo Schiaccianoci nedaleko hlavního nádraží. Velmi útulné "domácí" prostředí a ještě milejší obsluha. Starší majitelé se o Vás postarají k Vaší spokojenosti. Přesně takové restaurace já vyhledávám. Zapadlé, mimo turistické trasy. A ty jsou nejlepší :) 

Upřímně mohu říct, že nám necelý den na poznávání Pisy rozhodně stačil. Jelikož naším dalším cílem byla...


Florencie

Z Pisy do Florencie se dostanete pohodlně vlakem. Lístky se dají koupit v automatu na nádraží a cesta rychlíkem zabere necelou hodinku. Co se týká památek ve městě, tak vzhledem ke vzdálenosti je všechny krásně projdete pěšky. 

Nebudu se tu rozepisovat o historii a množství památek. Je jich tu opravdu hodně. Nejznámější je bezesporu Duomo, celým názvem Cattedrale di Santa Maria del Fiore, se svou kopulí. Pokud chcete prohlídku jak chrámu nebo kopule, připravte se opět na ty fronty. Do kopule se doporučuje rezervace i několik dní dopředu. V době naší návštěvy byla fronta na vstup hoooodně dlouhá, takže pevné nervy...My si to nechali ujít a radši se vydali za dalším poznáváním města. Nedaleko od katedrály doporučuji zajít si na trh, kde poobědváte jako většina místních. Jedná se o trh Semel na Piazza Ghiberti a je opravdu vyhlášený. Máte možnost ochutnat spoustu dobrot, hlavně panini, za zlomek ceny oproti turisticky rušnému centru města. Od trhu jsme se vydali kolem Baziliky Santa Croce na Piazza della Signoria, kde u budovy Palazzo Vecchio stojí kopie sochy známého Michelangelova Davida. Dříve tu stával originál ( v roce 1504), ale ten je dnes umístěn v Galleria dell Accademia, která byla za tímto účelem zřízena. No a z náměstí je to kolem Galleria degli Uffizi už jen pár kroků k nábřeží řeky Arno. Ihned nás zaujal malebný most kousek od nás. Tím mostem je Ponte Vecchio a my se rozhodli přes něj přejít na druhý břeh a vydat se výrazně kopcovitějším terénem na vyhlídku.

Místo, jde budete mít město doslova jako na dlani, je na Piazzale  Michelangelo. Připravte se na docela solidní výšlap do kopce, ale odměna bude stát za to. Zpět do centra jdeme opět přes Ponte Vecchio. Tento most bývá také nazýván "mostem zlatníků" a zlatnickými obchůdky, které pochází ze 16.století, se to tu doslova hemží. 

Naše kroky od mostu mířily směrem na nádraží a už jsme se po celodenním chození nějak nemohli dočkat posezení a odpočinku.

Co říct na závěr. Obě města jsou nádherná a plná překrásných památek nesmírné hodnoty. Já jsem i velký milovník italské kuchyně a vůbec jejich kultury stolování a to jsem si také plnými doušky užila.Počítejte s tím, že pokud se budete chtít vydat na prohlídku každé z památek, zaplatíte mnohdy dost tučné vstupné. 

Něco málo z cen za osobu

vlak Pisa-Florencie- Pisa          18 EUR 

vstupné na šikmou věž v Pise   18 EUR 

vstup Duomo Florencie  15 EUR 

Galerie Uffizi   8 EUR 

Palazzo Vecchio  18 EUR

Galleria dell Accademia   8-12 EUR

Basilica di Santa Croce   8 EUR


Letenky si můžete rezervovat na https://www.toulkysvetem.com/letenky/.  

V případě dotazů mi klidně napište :)