České Budějovice a pivovar Budvar

10.03.2018
Samsonova kašna
Samsonova kašna

České Budějovice jsou se svými téměř 94 tisíci obyvateli správní a kulturní metropolí Jihočeského kraje. Nachází se zde spousta památek a i náš ryze český pivovar Budvar, který jsme také navštívili.

Tentokrát jsem opět zvolila pohodlnou a rychlou cestu vlakem, stejně jako do Plzně ( článek zde). 

Historie a co určitě neminout

Černá věž
Černá věž

České Budějovice leží na soutoku Malše a Vltavy. Město nechal založit v roce 1265 český král Přemysl Otakar II. a dodnes patří k hojně navštěvovaným turistickým cílům. My na návštěvu města měli jen den, ale i tak jsme to hlavní stihli. Moc mne ale mrzí, že v době naší návštěvy nebyla přístupná 72 metrů vysoká Černá věž z poloviny 16.století, ze které máte město jako na dlani. 

náměstí Přemysla Otakara II. s Černou věží v pozadí
náměstí Přemysla Otakara II. s Černou věží v pozadí
budova radnice
budova radnice
Bludný kámen nedaleko Samsonovy kašny
Bludný kámen nedaleko Samsonovy kašny

Nachází u jednoho z největších náměstí v České republice s půdorysem pravidelného čtverce, náměstí Přemysla Otakara II.. V jeho středu stojí nepřehlédnutelná barokní Samsonova kašna a kousek od ní zase snadno přehlédnutelný bludný kámen. Ten je umístěn v místě popravy spiklenců, obviněných z vraždy rychtáře a váže se k němu pověst. Kdo ho  v určitou hodinu překročí, bude bloudit městem a nenajde cestu domů. My naštěstí domů trefili...

Cestou z náměstí kolem Dominikánského kláštera jsme krásnou procházkou skrze historické uličky došli k Rabenštejnské věži ze 14.století, která je ještě původní věží z městského opevnění. 

Rabenštejnská věěž
Rabenštejnská věěž

Za pivem

Asi nikomu nemusím představovat nejznámější místní pivovar a tím je Budvar. Založen byl v roce 1895, kdy navázal na dlouholetou historii vaření piva, která sahá až do 13.století, tj.do doby založení města. 

Leží kousek od centra a pohodlně se tam dostanete místní MHD. Prohlídky pivovaru se konají denně od 14 hodin a není nutná rezervace. Doporučuji si aktuálnost ale raději ověřit na webových stránkách. Součástí prohlídky je i multimediální expozice, která velmi poutavou formou představí historii pivovarnictví zdejšího města a také samotného pivovaru. Prohlídka vám celkem zabere 2,5 hodinky a rozhodně stojí za to. Včetně ochutnávky piva přímo z tanku...protože to je na pivovaru to nejlepší, ochutnat pivo přímo u zdroje ..... mňamka :)

Kam na něco dobrého

Po celém tom chození rozhodně vyhládne a přijde ta pravá žízeň. My jsme vyzkoušeli restauraci Budvarka, která je přímo u pivovaru. Po luxusním gulášku s pěti a točeném Budvaru jsme načerpali síly na další program.

Pokud budete v Budějovicích, tak snad je hřích vynechat návštěvu Masných krámů, kousek od náměstí Přemysla Otakara II. . Jedná se o kulturní památku, která byla postavena v 2.polovině 16.století k prodeji masa. Jako restaurace slouží od roku 1954. Doporučuji navštívit a ochutnat nějakou ze zdejších specialit a načerpat historickou atmosféru, kterou tato budova rozhodně má.

Masné krámy
Masné krámy

Kolik to stálo

  1. vlak Poděbrady - Praha - České Budějovice a zpět ........cca 400,- Kč/os.           ( volte vlak " Jižní express", cesta i s přestupem v Praze zabrala 3 hodiny)
  2. vstup do pivovaru a expozice .........................................120,- Kč/os.
  3. MHD jízdenka na 60 minut .............................................16,- Kč/os.