Plzeň, tentokrát nejen za pivem...

27.02.2018

Miluji pivo....První věta, která mě napadne při psaní tohoto článku. Pokud můj blog sledujete bedlivě, tak víte, že hodně cestuji po pivovarech. Plzeň jsem navštívila již podruhé. O mé první návštěvě pivovaru Prazdroj a plzeňského  podzemí jsem psala již dříve ( více o článku zde). Tentokrát jsem chtěla město poznat i z jiné stránky. Ale pivo jsem nevynechala :)

Cestu jsem zvolila přímým vlakem z Prahy ( tzv. Západní expres od Českých drah).  Doprava byla velmi pohodlná a navíc hlavní nádraží v Plzni je opravu kousek od centra. 

Plzeň je pivovarnické město, ale i významným kulturním centrem a čtvrtým největším městem v České republice. Založeno bylo králem Václavem II. v roce 1295 a už od té doby se začalo i s vařením piva, kdy bylo 260 měšťanům uděleno právo várečné. Toto právo umožňovalo vaření a prodej piva. Nejvíce informací získáte návštěvou pivovarského muzea nedaleko centra. Ze stejného místa začíná i prohlídka plzeňského podzemí. 

Kousek od muzea se nachází náměstí Republiky, jehož dominantou je katedrála sv. Bartoloměje. Doporučuji vyjít až na vyhlídkovou věž odkud se vám naskytne úžasný výhled na celou Plzeň. Jedná se o nejvyšší kostelní věž ( 103 metrů výšky) v České republice. Takže počítejte s tím, že se při výstupu řádně zapotíte :)

 Původní kostel byl postaven ihned po založení města ve 13.století. Katedrálou se stal až v roce 1993, kdy bylo v Plzni zřízeno biskupství. 

pohled na město z věže katedrály
pohled na město z věže katedrály
pohled na město z věže katedrály
pohled na město z věže katedrály
renesanční budova radnice na náměstí
renesanční budova radnice na náměstí

Pokud se z náměstí vydáte k ulici Sady Pětatřicátníků, spatříte doslova unikát, třetí největší synagogu na světě ( po jeruzalémské a budapešťské), tzv. Velkou synagogu. Její výstavba započala v roce 1888. V době naší návštěvy byla uzavřena, nicméně i pohled zvenku byl úchvatný.

V místě původních městských hradeb, které byly  19.století srovnány se zemí, vznikly krásné promenádní sady- Smetanovy, Kopeckého, Šafaříkovy a Křižíkovy. 

Křižíkovy sady
Křižíkovy sady
Měšťanská beseda u Šafaříkových sadů
Měšťanská beseda u Šafaříkových sadů
zbytky původních hradeb
zbytky původních hradeb

Kam na dobré jídlo? 

Já rozhodně i při své druhé návštěvě Plzně volila restauraci na Spilce u pivovaru Prazdroj. Je umístěna v bývalých kvasných sklepích. Nejen, že tu ochutnáte pivo přímo u zdroje, ale místní kuchyně je opravdu výtečná. Doporučuji rezervaci předem.

Kolik to stálo?

jízdenka Poděbrady - Plzeň a zpět ........................ cca 300,- Kč

pivovarské muzeum ...................................................90,- Kč

vstup na věž katedrály sv. Bartoloměje ..........................50,- Kč