Kouzlo jižních Čech, aneb naše zakončení roku 2023

09.01.2024

Posledních pár dní konce roku jsme se tentokrát rozhodli strávit ideálně na nějaké samotě a v samostatné chaloupce, kde si užijeme zasloužený relax s naší čtyřletou dcerou a psími parťáky.

Volba padla na útulný malý domeček v malebné obci Větrná, jen kousek od Rožmberku nebo Českého Krumlova. Jedním slovem přesně to, co jsme hledali. Téměř samota, nádherná krajina kolem, velký oplocený pozemek pro naše psí lásky, krb a sauna, výhled k nezaplacení a spousta zajímavých cílů v okolí. Prostě relax zaručen :)

Na každý den jsem měla vymyšlený nějaký výlet, protože míst k poznávání je kolem pravdu hodně.


A kam jsme vyrazili?


1) Český Krumlov 

Malebné město na řece Vltavě snad ani netřeba představovat. Toulky historickými uličkami, náměstí s vánoční výzdobou a s trhy. Vůně svařáku a sladkého trdelníku...prostě nádhera. Ostatně o tom, jak poznat Český Krumlov tak trochu jinak se můžete dočíst v mém starším článku :)


2) Minipivovar Kněžínek

Jen asi 3 km od Českých Budějovic jsem náhodou objevila toto krásné místo uprostřed rybníků. Pokud například zatoužíte po privátním wellnessu a skvělém jídle, jste na správném místě. Navíc i my milovníci piva jsme si tu přišli na své, protože místní pivo je opravdu výborné. Pár lahví jsme si odvezli s sebou pro naše večery u krbu a vánočních pohádek.

U parkoviště na okraji Starého houženského rybníka stojí celoročně přístupná ptačí pozorovatelna. Můžete využít na krátkou procházku před odjezdem.


3) Zámek Hluboká a ZOO

Obojí se nachází ve stejnojmenném městě, ležícím asi 9 km od Českých Budějovic. Zámek patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v Česku a je obklopen okrasnými zahradami a anglickým parkem. V době naší návštěvy byl sice uzavřen, ale procházka parkem byla velmi příjemná.

Pokud chcete pobyt zpestřit hlavně vašim malým ratolestem, doporučuji vyrazit do nedaleké ZOO. Pejsky ale nechte doma, sem je s nimi vstup zakázán. ZOO není nikterak velká, ale naší malou princeznu docela zabavila.


4) Klášter Vyšší Brod

je sídlem cisterciáckého opatství. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku a jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech. Chráněn je jako národní kulturní památka České republiky. Založen byl roku 1259. Klášter si můžete prohlédnout celoročně, aktuální informace o dění a prohlídkách naleznete zde.


5) Rožmberk nad Vltavou

se nachází 7 km od Vyššího Brodu a asi 25 km od Českého Krumlova. Město bylo založeno v polovině 13. století          a leželo na obchodní cestě vedoucí z Českého Krumlova přes hraniční průsmyky do Lince a dále na jih. Historicky je spjato s významným šlechtickým rodem Rožmberků, kteří osídlili město a okolí. Svými aktivitami přinesli kraji prosperitu, o čemž svědčí statut města, který byl Rožmberku v minulosti udělen. Dominantou města je stejnojmenný hrad ze 13. století.  K jeho návštěvě si můžete vybrat hned z několika prohlídkových okruhů.


6) Lipno a okolí

Přehrada Lipno je vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. S rozlohou téměř 49 km² jde o největší přehradní nádrž a vůbec o největší vodní plochu na území České republiky. Někdy bývá označována také jako jihočeské moře. Na své pravé straně zasahuje až k státním hranicím s Rakouskem. 

Nejznámějším místem je město Lipno nad Vltavou, kde můžete podnikat spousty aktivit. Od rekreace, vodních radovánek, bobové dráhy, stezky v korunách stromů až po zimní lyžování. Okolí Lipna by vydalo na samostatný článek, protože je to oblast opravdu obsáhlá. My kolem nádrže jeli cestou za babí a dědou na Šumavu, na Srní. Takže jsme měli příležitost projet si celou část od Frymburku až po Horní Planou.


7) adventní trhy v Salzburgu, Rakousko

Jelikož jsme byli ubytovaní jen kousek od rakouských hranic, rozhodli jsme se i pro výlet do Salburgu. Hlavním cílem v našem případě byly ještě probíhající adventní trhy. Na poznání celého města bychom totiž potřebovali mnohem více času, možná i dní. 

Adventní trhy probíhají na náměstích hezky u sebe, v části Altstadt ( neboli staré město). Jedná se o Domplatz, Residenzplatz, Kapitelplatz a Mozartplatz. Krátkou procházkou můžete dojít i k rodnému domu samotného Mozarta.

Salcburk je statutární město, hlavní město rakouské spolkové země Salcbursko. Leží na řece Salzach ve výšce kolem 425 m n. m. jen kousek od hranic s Německem.

Historické jádro města bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Salcburk je po Vídni, Štýrském Hradci a Linci čtvrtým největším městem Rakouska.  


Můj tip na parkování v Salzburgu

Pokud chcete navštívit staré město, samotné centrum města a adventní trhy, využijte parkování doslova v hoře. Samotné garáže se nacházejí totiž ve starých jeskyních, obrovských prohlubních v Mönchsbergu – městské hoře Salcburku, které za druhé světové války sloužily také jako ochranné bunkry. Rozděleny jsou na Garáž A a B. Je jedno, kterou si vyberete. Celková kapacita je přes 1300 parkovacích míst. Odkaz vkládám zde


Ubytování

Tiny home Malšín- v obci Větrná, nedaleko Rožmberku, Vyššího Brodu a cca 20 km od Českého Krumlova. Otestováno námi, naší čtyřletou dcerkou a 2 malými psími parťáky. Místo, kam se určitě vrátíme :)