Krajnska Gora a okolí, NP Triglav

23.09.2022

Městečko leží v údolí řeky Sava Dolinka a někdy je také označováno za bránu do Triglavského národního parku.  Nachází se na dohled od italských a rakouských hranic. Na své si tu přijdou milovníci zimních radovánek, ale i vyznavači turistiky. Toto významné lyžařské a turistické centrum jsme navštívili během naší cesty na slovinské pobřeží


Mezi často navštěvovaný cíl patří určitě uměle vytvořené jezero Jasna. Jedná se o dvě propojená jezera a v horkých letních měsících poskytuje příjemné osvěžení. Ovšem připravte se na to, že voda je opravdu hodně ledová :) V letní sezóně tu narazíte na dost lidí, je tu zázemí v podobě občerstvení, toalet a šaten. A ten výhled na jezero s kulisou hor v pozadí, tak to opravdu stojí za to.


Několik kilometrů západně od Krajnské Gory leží přírodní rezervace Zelenci. Objevíte tu překrásně tyrkysově zbarvené jezírko, které je zdrojem vody pro řeku Sávu. Cesta sem není nijak náročná, jen kousek od parkoviště ( zdarma). 


Pro další výlet jsme si zvolili jedno naprosto kouzelné místo. Úplně náhodou jsem v mapě objevila zajímavý bod na samém konci Triglavské cesty, která vede z městečka Mojstrana. Tím místem je Aljažev dom. Jeden z výchozích bodů na majestátný Triglav ( 2 864 m.n.m.). Zde se můžete občerstvit před náročným výstupem a nebo před krásnou procházkou, jako my.  Protože my bychom si na výstup na Triglav opravdu netroufli :)

Pár tipů na závěr

* parkování u jezera Jasna je možné platit kartou

* ubytování doporučuji hotel Alpina***


* na jídlo v Krajnské Goře rozhodně zajděte do Lačni Kekec. To jídlo je doslova sebevražda co do množství a chuti :)))))


*  cestou na Aljažev dom se můžete zastavit i na vodopád Perečnik